Zaszczepiono najstarszego Polaka. Pan Stanisław to nietuzinkowa postać

Zaszczepiono najstarszego Polaka. Pan Stanisław to nietuzinkowa postać
(fot. twitter.com/beata__m)
swidnica24.pl / polskieradio24.pl / britishpoles.uk

Pan Stanisław Kowalski ze Świdnicy został wczoraj zaszczepiony przeciwko COVID-19. Ma 111 lat i jest najstarszym Polakiem, ale to zdecydowanie nie jedyny rekord seniora.

Urodzony 14 kwietnia 1910 roku pan Stanisław zaszczepił się w przychodni NZOZ Kolmed. Nadal cieszy się dobrym zdrowiem i jest jednym z najstarszych biegaczy na świecie. 6 lat temu ustanowił rekord Europy w biegu na 100 metrów.  Brał udział również w biegu na 60 metrów, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.

Biegać zaczął w wieku... 104 lat. Do sportowej kariery namówił go wicestarosta świdnicki Zygmunt Worsa. "A pana Stanisława do rywalizacji sportowej nie trzeba było długo namawiać" - wspominał.

DEON.PL POLECA

Pan Stanisław przeżył obie wojny światowe, przez lata pracował na kolei i w gospodarstwie rolnym. Dobre zdrowie zawdzięcza codziennej jeździe na rowerze, bo do pracy pokonywał trasę aż 12 kilometrów. Od 1979 roku mieszka w Świdnicy. Jego mama również była długowieczna i dożyła prawie 100 lat. Pan Stanisław jest dziadkiem 8 wnucząt i pradziadkiem 9 prawnucząt, a także prapradziadkiem dla 5 praprawnucząt.

Jaki jest jego patent na dobre zdrowie? "Konieczny jest ruch i to na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu nikomu nie pomaga" - mówił kilka lat temu dziarski senior dla serwisu Świdnica Naszemiasto. Jak informuje portal Świdnica24 lekarze w 2014 roku ocenili jego wiek biologiczny na 60 lat.

źródła: swidnica24.pl / polskieradio24.pl / swidnica.naszemiasto.pl / kk

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Zaszczepiono najstarszego Polaka. Pan Stanisław to nietuzinkowa postać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.