Muzeum Narodowe: Gwiazdy na Gwiazdkę

Muzeum Narodowe: Gwiazdy na Gwiazdkę
Wystawę zatytułowaną "Gwiazdy na Gwiazdkę - arcydzieła współczesnej grafiki i rysunku obcego z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie" otwarto w Muzeum Narodowym (fot. PAP/Leszek Szymański)
10 lat temu
wab

Matisse, Kandinsky, Léger, Miró - prace tych i wielu innych artystów to świąteczna niespodzianka Muzem Narodowego w Warszawie. To unikatowy pokaz sztuki XX wieku i jednocześnie okazja do dyskusji nad statusem współczesnych arcydzieł.

Publiczność obejrzy prace wybitnych artystów: akwarele Georga Grosza ze zbioru ofiarowanego Muzeum przed 1939 rokiem, będące przykładem niemieckiej sztuki zaangażowanej z okresu Republiki Weimarskiej, grafiki Marca Chagalla, Paula Klee, Wassilego Kandinsky’ego czy Henri Matisse’a. Dużą atrakcją są dzieła Pabla Picassa, w tym wykonane we wczesnym okresie twórczości talerze ceramiczne oraz rysunek "Dziewczyna polska", a także bardzo cenne grafiki: linoryty "Popiersie kobiety w kapeluszu" i "Śniadanie na trawie" z daru Daniela Henry’ego Kahnweilera z lat 60. XX w., akwatinta "Palacz" i litografie z serii "Kobieta w fotelu".

Ponadto można też będzie zobaczyć ceramiki Fernanda Légera, collage Roberta Rauschenberga, rysunki Alexandra Caldera, zestaw prac Joana Miró, grafiki Hansa Hartunga, Wolsa i Christo, a także prace artystów z grupy CoBrA i ruchu Fluxus.

Wyjątkowy charakter wystawie nadaje nie tylko ranga i piękno prezentowanych prac, ale także fakt, że są one bardzo rzadko pokazywane publicznie, ze względu na rodzaj podłoża, na jakim zostały wykonane. Dzieła na podłożu papierowym, zgodnie z przyjętymi światowymi standardami konserwatorskimi, mogą być eksponowane nie dłużej niż dwa, trzy miesiące, co sprawia, że każda wystawa takich prac staje się wielkim wydarzeniem i niepowtarzalną okazją do poznania zawartości muzealnych magazynów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Narodowe: Gwiazdy na Gwiazdkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.