Agnus Dei pod batutą Pendereckiego

PAP / slo

Agnus Dei na orkiestrę smyczkową z "Polskiego Requiem" oraz Koncert podwójny na skrzypce i altówkę Krzysztofa Pendereckiego będzie można usłyszeć podczas przyszłotygodniowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Gorzowskiej. Orkiestrę poprowadzi sam kompozytor.

Będzie to pierwszy koncert największego współczesnego polskiego kompozytora w Gorzowie Wielkopolskim - poinformowała PAP kierownik działu artystycznego Filharmonii Gorzowskiej Małgorzata Szwajlik.

W programie koncertu znalazła się także Symfonia nr 8 G-dur op. 88 Antonina Dvoraka. Podczas prób z muzykami z Gorzowa będzie pracował dyrygent Capelli Cracoviensis Maciej Tworek, a Koncert podwójny zinterpretuje dwoje znakomitych solistów młodego pokolenia - skrzypaczka Agata Szymczewska i altowiolista Ryszard Groblewski.

"To artyści z pierwszej ligi, o poziomie których przekonywać nikogo nie trzeba - Agata Szymczewska w 2006 r. wygrała Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a Ryszard Groblewski był pierwszym w historii polskim altowiolistą nagrodzonym na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium w 2004 r." - powiedziała PAP Szwajlik.

DEON.PL POLECA

Dodała, że koncert zapowiada się wyjątkowo interesująco nie tylko ze względu na obecność znakomitych gości. "Dobór repertuaru i połączenie dwóch odmiennych stylistyk zwiastuje coś w rodzaju +muzycznego spięcia+. W drugiej części wieczoru bowiem filharmonicy gorzowscy, również pod batutą prof. Pendereckiego, wykonają jeden z jego ulubionych utworów, należącą do wielkiej klasyki gatunku symfonię Dvoraka" - wyjaśniła Szwajlik.

Koncert odbędzie się w piątek (5 kwietnia) o godz. 19. Będzie to jedno z największych wydarzeń artystycznych, jeśli wziąć pod uwagę obsadę orkiestry, jakie dotąd odbyły się w Filharmonii Gorzowskiej. Do 38-osobowego stałego zespołu gorzowskich filharmoników dołączy 30 muzyków. Wspólnie stworzą orkiestrę symfoniczną.

Mecenasem tego wydarzenia jest Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

Koncert z udziałem Krzysztofa Pendereckiego jest efektem współpracy Filharmonii Gorzowskiej ze Stowarzyszeniem Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest żona kompozytora Elżbieta Penderecka. W maju 2011 roku była ona jednym z gości honorowych uroczystej inauguracji działalności artystycznej Filharmonii Gorzowskiej.

W poprzednim sezonie artystycznym Gorzów pojawił się na mapie miast, w których odbywały się wydarzenia towarzyszące 16. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena.

Nad Wartą zorganizowano wówczas Gorzowski Festiwal Wielkanocny, który stworzył melomanom okazję do spotkania ze sławami kameralistyki, takimi jak Artis Quartet of Vienna, a także legenda polskiej wiolinistyki Kaja Danczowska czy światowej sławy klarnecista Michael Lethiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Agnus Dei pod batutą Pendereckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.