Jazzowy Chopin na pięć fortepianów

Jazzowy Chopin na pięć fortepianów
Chopin na pięć fortepianów (fot. Shanghai Changning Culture and Art Center)
culture.pl / slo

Jazzowe interpretacje utworów Chopina w wykonaniu pięciorga młodych polskich pianistów: reprezentującej klasyczną pianistykę Katarzyny Borek oraz muzyków jazzowych - Joanny Dudy, Sławka Jaskułke, Pawła Kaczmarczyka i Pawła Tomaszewskiego.

"Chopin na pięć fortepianów" jest nowatorską wizją interpretacji muzyki wybitnego kompozytora, a realizacja projektu na pięć fortepianów dowodzi kunsztu i odwagi artystycznej Sławka Jaskułke - autora aranżacji, pianisty i koordynatora artystycznego przedsięwzięcia. Proponuje on starcie dwóch światów - klasyki i jazzu, a opierając się na bogactwie własnej wyobraźni, nawiązuje z muzyką Chopina dialog. Wzbogaca ją osobistymi przemyśleniami, interpretuje własnym językiem niekonwencjonalnych aranżacji i traktuje jako pretekst do stworzenia nowych kompozycji.

Sławek Jaskułke uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych twórców jazzowych ostatniego dziesięciolecia. Jest pianistą, aranżerem, producentem muzycznym, członkiem Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Zajmuje się także kompozycją muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Ma za sobą występy na największych scenach świata, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, Filharmonii Monachijskiej, International Performing Arts Center w Moskwie. Brał udział w największych światowych festiwalach: North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival. W 2006 roku reprezentował Polskę na Festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty "Jaskułke - Hong Kong".

Pozostali pianiści jazzowi biorący udział w projekcie to Joanna Duda - która poza własnym Super Extra 3jo współtworzy obecnie Kwintet Wojtka Mazolewskiego, Afrokolektyw i Auaua, Paweł Tomaszewski - pianista, kompozytor i producent, który ma za sobą współpracę z Deanem Brownem i Michałem Urbaniakiem, oraz Paweł Kaczmarczyk - kompozytor, solista i sideman, nagrywający dla prestiżowej wytwórni ACT w Niemczech i współpracujący z Januszem Muniakiem.

Klasyczną pianistykę w projekcie reprezentuje Katarzyna Borek, okrzyknięta jedną z najwybitniejszych klasycznych pianistek młodego pokolenia. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym w Gent, Bolzano, Getyndze, Moskwie oraz belgijskiego Young New Talents 2009.

DEON.PL POLECA

Światowa premiera projektu miała miejsce 12 września 2010 roku na Światowej Wystawie EXPO w Szanghaju.

  • Czas: 3 i 6 listopada 2011, godz. 19:30.
  • Miejsce: Forbidden City Concert Hall, Inside Zhongshan Park, Xicheng (3 listopada), Peking University Centennial Hall, 5 Yiheyuan Lu, Wudaokou, Haidian, (6 listopada), Pekin.
  • Organizator: Instytut Adama Mickiewicza.
  • Partnerzy: Ambasada RP w Pekinie, Poly Forbidden City Theatre Management.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jazzowy Chopin na pięć fortepianów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.