Zaczarowany świat operetki w Krynicy-Zdroju

PAP / slo

Koncertem "Zaczarowany świat operetki" w sobotę wieczorem w Krynicy-Zdroju rozpocznie się Europejski Festiwal Jana Kiepury. Każdy z 14 festiwalowych dni będzie obfitował w niezwykle ciekawe wydarzenia muzyczne - powiedział PAP dyrektor festiwalu Bogusław Kaczyński.

 - Będzie to parada gwiazd operowych, operetkowych, musicalowych. Usłyszymy najpiękniejsze fragmenty arii, duetów a także znane pieśni, piosenki z repertuaru Jana Kiepury, które uwielbia publiczność - powiedział PAP, Kaczyński i dodał, że od kilku dni tłumy melomanów oblegają krynickie biuro festiwalowe, mając nadzieję, że zwolni się jakiś bilet na koncert.

Jak zapewnił Kaczyński, na festiwal Kiepury co roku przyjeżdżają melomani z całego świata. - Impreza ma również swoich stałych miłośników co bardzo mnie cieszy - powiedział. Festiwal na żywo będzie oglądać ok. 60 tys. melomanów - szacują organizatorzy.

Wieczorem w krynickiej Pijalni Głównej publiczność będzie miała okazję wysłuchać solistów: Aleksandry Chacińskiej-Noviny, Wioletty Białek, Moniki Węgiel, Łukasza Gaja, Marcina Kotarby, Ireneusza Miczka oraz Tadeusza Szlenkiera. Solistom towarzyszyła Orkiestra Straussowska Obiligato z Krakowa pod batutą Jerzego Sobieńko.

Niezwykle ciekawie zapowiada się zaplanowane na niedzielę widowisko muzyczne zatytułowane "Powróćmy jak za dawnych lat, Rewia przedwojennych piosenek" w reżyserii Jerzego Woźniaka. Wystąpią m.in. Agnieszka Gabrysiak, Emilia Klimczak, Małgorzata Kustosik, Sylwia Stugińska, Paweł Erdman oraz soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi.

We wtorek w uzdrowiskowej Pijalni Głównej będzie można wysłuchać monodramu Niny Repetowskiej o barwnym życiu wielkiej gwiazdy przeplatane muzyką p.t. "Pola Negri - bogini Hollywood".

Na przyszłą sobotę zaplanowano widowisko plenerowe na krynickim deptaku zatytułowane "Tu, gdzie śpiewał Jan Kiepura". Podczas koncertu obok gwiazd polskich scen muzycznych wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod batutą Mirosława Janka Błaszczyka.

Brawurowe madziarskie czardasze, cygańskie romanse i porywające węgierskie rytmy będzie można usłyszeć w wtorek 23 sierpnia w uzdrowiskowej Pijalni Głównej gdzie zagra światowej sławy zespół z Budapesztu "The Rajko Ensamble" podczas koncertu "Czar cygańskich skrzypiec".

W czwartek 25 sierpnia w Pijalni Głównej uzdrowiska wystąpi "największy ambasador kultury polskiej na świecie", zespół pieśni i tańca "Mazowsze".

Podczas uroczystego zakończenie festiwalu, 27 sierpnia melomani będą mieli okazję koncerty zatytułowanego "Wielka sława to żart", podczas którego wystąpią Grażyna Brodzińska, Edyta Ciechomska, Joanna Cortem, Anna Cymerman, Adam Sobierajski, Romuald Spychalski, Dariusz Stachura i Adam szerszeń w towarzystwie Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Jan Wiktor Kiepura, światowej sławy tenor, śpiewak operowy, aktor, urodził się 16 maja 1902 w Sosnowcu. W czasie międzywojnia Kiepura odnosił sukcesy na scenach teatralnych całego świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym.

W 1921 r. Kiepura studiował prawo w Uniwersytecie Warszawskim i równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz u słynnego tenora Tadeusza Leliwy. W 1923 r. debiutował w sali kina "Sfinks" w Sosnowcu.

Światową sławę Kiepurze przyniósł występ na scenie Staatsoper w Wiedniu w operze "Tosca". Wówczas krytycy obwołali go "królem tenorów", "Krezusem głosowym" i "następcą Carusa". Kiepura występował na wielu słynnych scenach operowych m.in. w londyńskiej Opera Covent Garden, paryskiej Opéra Comique, berlińskiej Operze Państwowej i nowojorskiej Metropolitan Opera.

Tenor zrobił też karierę jako gwiazdor filmowy, współpracując m.in. z wytwórniami hollywoodzkimi. Wystąpił w dwunastu filmach muzycznych, polskich i zagranicznych m.in. "O czym się nie myśli", "Neapol, śpiewające miasto", "Zdobyć cię muszę".

Jan Kiepura zmarł nagle na atak serca 15 sierpnia 1966 r. w miejscowości Harrison koło Nowego Jorku.

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury organizowany jest przez Fundację im. Bogusława Kaczyńskiego i wydawnictwo i impresariat muzyczny Casa Grande. Wszystkie koncerty odbywają się w Krynicy-Zdroju, mieście gdzie wznosi się dom Jana Kiepury "Patria".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaczarowany świat operetki w Krynicy-Zdroju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.