Nagrody im. Kapuścińskiego rozdane

PAP/ drr

Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - został pierwszym laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. - To książka o trudnym pojednaniu po krwawej wojnie domowej w Ruandzie - powiedziała przewodnicząca jury nagrody, Małgorzata Szejnert.

"Strategia antylop" to trzecia książka Hatzfelda dotycząca rwandyjskiej wojny domowej, podczas której w 1994 roku z rąk Hutu zginęło ponad milion przedstawicieli ruandyjskiej mniejszości - Tutsich; zabójcy i ofiary przed rzezią byli często sąsiadami.

W dwóch pierwszych, nie przetłumaczonych na polski książkach, "Dans le nu de la vie. Recits des marais rwandais" oraz "Une saison de machettes" - autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom, odsłaniając przed czytelnikiem świat pełen niewyobrażalnego okrucieństwa. Opisuje historie mieszkańców konkretnej wioski - Nyamata. Jej mieszkańcy dwanaście lat po ludobójstwie próbują opisać, jak teraz wygląda ich życie.

W "Strategii antylop" Hatzfeld wraca do Ruandy, by raz jeszcze porozmawiać z przedstawicielami obu stron, po tym jak część Hutu została wypuszczona z więzienia lub wróciła z wygnania w Kongu. Tutsi muszą na nowo przyjąć ich jako sąsiadów.

DEON.PL POLECA

- Jak radzą sobie z pojednaniem? Czy możliwe jest prawdziwe przebaczenie? Czy pojednanie oznacza zdradę wobec ofiar zbrodni? To niektóre pytania, jakie stawia Hatzfeld. W przyjętej przez siebie konwencji mininarracji jest wierny swoim informatorom - sprawia, że niemal widzimy ich twarze, słyszymy ich głosy, poznajemy sposób formułowania myśli - mówiła przewodnicząca jury, Małgorzata Szejnert.

Jean Hatzfeld odebrał w niedzielny wieczór czek na 50 tys. zł, a 15 tys.zł dostał tłumacz - Jacek Griszczak.

Ustanowione przez miasto stołeczne Warszawa oraz "Gazetę Wyborczą" wyróżnienie ma na celu nagrodzenie najlepszych opublikowanych w danym roku książek reporterskich oraz autorów ich przekładów.

Jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert (zasiedli w nim: antropolog kultury Joanna Bator, pisarka i krytyk literacki Iwona Smolka, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas oraz szwedzki tłumacz literatury polskiej, slawista i romanista Anders Bodegard) wybierali w tym roku spośród 50 nadesłanych książek 38 autorów polskich i 12 zagranicznych.

Laureat nagrody - Jean Hatzfeld (ur. 1949) - przez wiele lat był korespondentem "Liberation". Opisywał powstanie "Solidarności" w Polsce, upadek muru berlińskiego i reżimu Ceauescu. Trzy lata spędził w byłej Jugosławii, został ranny podczas ostrzału Sarajewa. W 1994 r. wyruszył do Ruandy. Za "Strategię antylop" otrzymał w 2007 r. Prix Medicis.

Jacek Giszczak (ur. 1956) ukończył filologię polską na KUL i literaturę na Sorbonie. W ostatnich latach specjalizuje się w przekładach z czarnej literatury frankofońskiej takich pisarzy jak Ken Bugul, Dany Laferriere czy Lyonel Trouillot.

Książka "Strategia antylop" ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody im. Kapuścińskiego rozdane
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.