Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce mają nawet 230 tys. lat

Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce mają nawet 230 tys. lat
Fot. Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye / depositphotos.com
PAP / tk

- Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce datowano na ponad 230 tys. lat – poinformowali naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika „Nature". Zostały znalezione w Etiopii w latach 60. XX w. Dotąd uważano je za dużo młodsze.

Zgodnie z ostatnio przeprowadzonym datowaniem najstarsze szczątki Homo sapiens liczą ponad 230 tys. lat.

Od miejsca odkrycia, doliny rzeki Omo, nadano im nazwę Omo I. Leżały z warstwach popiołu wulkanicznego. Kluczowe dla ich datowania było więc ustalenie, kiedy doszło do wybuchów wulkanów.

Jak wyjaśnia Celine Vidal z University of Cambridge (W. Brytania), wiek szczątków z Omo szacowano dotychczas na mniej niż 200 tys. lat. Najnowsze datowanie wskazuje na wiek ponad 230 tys. lat.

Dodaje, że każda erupcja wulkaniczna ma swój "odcisk palca", związany z wypływem magmy, uwięzionymi pod powierzchnią minerałami i chemicznym składem szkła wulkanicznego.

Naukowcy analizowali ślady po erupcji wulkanu Shala, znajdującego się 400 km od stanowiska archeologicznego, na którym znaleziono ludzkie szczątki Omo I. Erupcję datowano na 230 tys. lat. Ponieważ szczątki Homo sapiens znajdują się w niższej warstwie, muszą być jeszcze starsze niż erupcja.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann
23,94 zł
39,90 zł

Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie

Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach,...

Skomentuj artykuł

Najstarsze ludzkie szczątki w Afryce mają nawet 230 tys. lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.