Zagadkowe zjawisko na Neptunie. Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić

Zagadkowe zjawisko na Neptunie. Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić
Fot. NASA / unsplash.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Z niemal dwudziestoletnich obserwacji Neptuna wynika, że na planecie zachodzi niewyjaśnione dotąd zjawisko. Chodzi o zaskakujące zmiany temperatur. Na północnej półkuli Neptuna, mimo nadejścia lata, temperatura zanotowała spadek o 8 st. Celsjusza, a następnie gwałtownie wzrosła o 11 st. C.

Na Neptunie, tak samo jak na Ziemi, występują pory roku. Jako że rok na tej planecie trwa 165 lat ziemskich, każda pora roku trwa tam około 40 lat. Od 2005 roku panuje lato, więc naukowcy z University of Leicester w Wielkiej Brytanii oraz z NASA Jet Propulsion Laboratory postanowili zbadać zachodzące na Neptunie zmiany temperatur.

„Dane pokazały, że między 2003 a 2018 rokiem, gdy południowa półkula planety powoli weszła w okres letni, globalna temperatura Neptuna spadła o 8 stopni Celsjusza, ale potem, do 2020 r., temperatury na biegunie południowym skoczyły aż o 11 st. C” – podaje dzienniknaukowy.pl.

- Ta zmiana była nieoczekiwana. Ponieważ obserwowaliśmy Neptuna podczas jego wczesnego lata na półkuli południowej, spodziewalibyśmy się, że temperatury będą powoli wzrastać, a nie spadać – powiedział dr Michael Roman z University of Leicester.

W najbliższych latach badacze zamierzają szukać odpowiedzi na niewyjaśnione zjawisko zachodzące na Neptunie.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zagadkowe zjawisko na Neptunie. Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.