Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy
Florenckie Duomo budowano od 1296 r. i formalnie ukończono je w XIX wieku. (fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Logo źródła: histmag.org Tomasz Leszkowicz

Biskupie stolice, najważniejsze świątynie w mieście, najbardziej znane zabytki w danym państwie. Prezentujemy subiektywny przegląd najpiękniejszych katedr europejskich.

1. Bazylika św. Jana na Lateranie

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu

(fot. pedro reis, http://www.ferras.at / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5)

Bazylika św. Jana na Lateranie, czyli katedra Biskupa Rzymu, powstała tuż po nawróceniu Konstantyna Wielkiego na chrześcijaństwo. Obecny kościół wybudowano w X wieku, przez kolejne wieki jego bryła była kilka razy przebudowywana, m.in. w XVIII wieku katedra otrzymała klasycystyczną fasadę.

2. Katedra w Mediolanie

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Roby Ferrari / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Gotycka marmurowa katedra w Mediolanie budowana była od 1386 r. i rozbudowywana w kolejnych wiekach. Szczególne wrażenie robi jej fasada, w której znajdują się też elementy pochodzące z innych stylów, m.in. z baroku i neogotyku. Jest piątym największym kościołem na świecie.

3. Florenckie Duomo

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. shutterstock.com)

Włochy to kolebka architektury, stąd też aż trzy obiekty pochodzące ze słonecznej Italii. Florenckie Duomo budowano od 1296 r. i formalnie ukończono je w XIX wieku. Uwagę zwraca nie tylko fasada, ale również kopuła i wysoka wieża.

4. Katedra Notre Dame w Paryżu

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Argonowski / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Wszyscy słyszeli o katedrze Notre Dame - symbolu Paryża, wybudowanej na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. Jej dwie, monumentalne wieże, ogromna rozeta i imponujące portale to najlepsza lekcja architektury gotyckiej.

5. Katedra w Kolonii

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. shutterstock.com)

Kolońska katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny to jeden z najważniejszych kościołów Niemiec, a także najwyższa katolicka katedra na świecie (i trzeci co do wysokości kościół świata). Znajduje się w niej także największy bijący dzwon w Europie. Budowana od 1248 r. nad Renem stanowi monumentalny przykład niemieckiego gotyku.

6. Katedra w Canterbury

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. shutterstock.com)

Wielką Brytanię również reprezentuje najważniejsza świątynia tego państwa - katedra w Canterbury, będąca obecnie siedzibą anglikańskiego arcybiskupa, honorowego przywódcy angielskiego Kościoła. Pierwszym biskupem Canterbury był św. Augustyn, który na przełomie VI i VII wieku chrystianizował Brytów. Obecna katedra zaczęła być budowana w 1070 r. i była wielokrotnie przebudowywana.

7. Kościół Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. shutterstock.com)

Największą katedrą na świecie jest gotycki kościół Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Budowany przez całe XV stulecie, stanął na miejscu dawnego muzułmańskiego meczetu. Śladem po tym obiekcie jest Giralda - charakterystyczna dzwonnica, pełniąca dawniej funkcję minaretu.

8. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 7

(fot. shutterstock.com)

Przegląd najpiękniejszych katedr w naszej części Europy rozpoczynamy od Pragi i katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha. Położona na Hradczanach, jest najważniejszym kościołem Czech, sanktuarium czeskich patronów oraz miejscem grzebania historycznych władców tego państwa.

9. Katedra w Ostrzyhomiu

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 8

(fot. shutterstock.com)

Choć najmłodsza w całym zestawieniu, katedra w Ostrzyhomiu jest równie ważna jak pozostałe z wymienionym świątyń - w końcu to właśnie w tym mieście znajduje się siedziba prymasa Węgier oraz miejsce koronacji węgierskich królów. Wybudowana w latach 1822-1869 klasycystyczna budowla stanęła w miejscu średniowiecznej świątyni, zniszczonej przez Turków.

10. Katedra w Uppsali

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy - zdjęcie w treści artykułu nr 9

(fot. Stroehli (Michael Ströhle) at de.wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Północ Europy reprezentuje natomiast katedra w Uppsali, obecnie protestancka, będąca siedzibą arcybiskupa i pełniąca funkcję narodowego sanktuarium. Jest ona także najwyższym kościołem w Skandynawii. To również ciekawy przykład nadbałtyckiego gotyku ceglanego, nawiązującego do klasycznych, kamiennych wzorców zachodnioeuropejskich.

Artykuł pierwotnie opublikowano na łamach portalu historycznego Histmag.org, pod adresem: http://histmag.org/10-najpiekniejszych-katedr-Europy-10863;1


Tomasz Leszkowicz - redaktor naczelny Histmag.org, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Wolna licencja - ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy
Komentarze (1)
28 marca 2016, 21:17
Piękna archiektura. Rzeczywiście robią wrażenie. 

Skomentuj artykuł

Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.