Odkryj 10 najpiękniejszych katedr Europy
Biskupie stolice, najważniejsze świątynie w mieście, najbardziej znane zabytki w danym państwie. Prezentujemy subiektywny przegląd najpiękniejszych katedr europejskich.
1. Bazylika św. Jana na Lateranie
(fot. pedro reis, http://www.ferras.at / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5)
Bazylika św. Jana na Lateranie, czyli katedra Biskupa Rzymu, powstała tuż po nawróceniu Konstantyna Wielkiego na chrześcijaństwo. Obecny kościół wybudowano w X wieku, przez kolejne wieki jego bryła była kilka razy przebudowywana, m.in. w XVIII wieku katedra otrzymała klasycystyczną fasadę.
2. Katedra w Mediolanie
(fot. Roby Ferrari / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)
Gotycka marmurowa katedra w Mediolanie budowana była od 1386 r. i rozbudowywana w kolejnych wiekach. Szczególne wrażenie robi jej fasada, w której znajdują się też elementy pochodzące z innych stylów, m.in. z baroku i neogotyku. Jest piątym największym kościołem na świecie.
3. Florenckie Duomo
(fot. shutterstock.com)
Włochy to kolebka architektury, stąd też aż trzy obiekty pochodzące ze słonecznej Italii. Florenckie Duomo budowano od 1296 r. i formalnie ukończono je w XIX wieku. Uwagę zwraca nie tylko fasada, ale również kopuła i wysoka wieża.
4. Katedra Notre Dame w Paryżu
(fot. Argonowski / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
Wszyscy słyszeli o katedrze Notre Dame - symbolu Paryża, wybudowanej na wyspie Île de la Cité na Sekwanie. Jej dwie, monumentalne wieże, ogromna rozeta i imponujące portale to najlepsza lekcja architektury gotyckiej.
5. Katedra w Kolonii
(fot. shutterstock.com)
Kolońska katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny to jeden z najważniejszych kościołów Niemiec, a także najwyższa katolicka katedra na świecie (i trzeci co do wysokości kościół świata). Znajduje się w niej także największy bijący dzwon w Europie. Budowana od 1248 r. nad Renem stanowi monumentalny przykład niemieckiego gotyku.
6. Katedra w Canterbury
(fot. shutterstock.com)
Wielką Brytanię również reprezentuje najważniejsza świątynia tego państwa - katedra w Canterbury, będąca obecnie siedzibą anglikańskiego arcybiskupa, honorowego przywódcy angielskiego Kościoła. Pierwszym biskupem Canterbury był św. Augustyn, który na przełomie VI i VII wieku chrystianizował Brytów. Obecna katedra zaczęła być budowana w 1070 r. i była wielokrotnie przebudowywana.
7. Kościół Najświętszej Marii Panny w Sewilli
(fot. shutterstock.com)
Największą katedrą na świecie jest gotycki kościół Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Budowany przez całe XV stulecie, stanął na miejscu dawnego muzułmańskiego meczetu. Śladem po tym obiekcie jest Giralda - charakterystyczna dzwonnica, pełniąca dawniej funkcję minaretu.
8. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze
(fot. shutterstock.com)
Przegląd najpiękniejszych katedr w naszej części Europy rozpoczynamy od Pragi i katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha. Położona na Hradczanach, jest najważniejszym kościołem Czech, sanktuarium czeskich patronów oraz miejscem grzebania historycznych władców tego państwa.
9. Katedra w Ostrzyhomiu
(fot. shutterstock.com)
Choć najmłodsza w całym zestawieniu, katedra w Ostrzyhomiu jest równie ważna jak pozostałe z wymienionym świątyń - w końcu to właśnie w tym mieście znajduje się siedziba prymasa Węgier oraz miejsce koronacji węgierskich królów. Wybudowana w latach 1822-1869 klasycystyczna budowla stanęła w miejscu średniowiecznej świątyni, zniszczonej przez Turków.
10. Katedra w Uppsali
(fot. Stroehli (Michael Ströhle) at de.wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Północ Europy reprezentuje natomiast katedra w Uppsali, obecnie protestancka, będąca siedzibą arcybiskupa i pełniąca funkcję narodowego sanktuarium. Jest ona także najwyższym kościołem w Skandynawii. To również ciekawy przykład nadbałtyckiego gotyku ceglanego, nawiązującego do klasycznych, kamiennych wzorców zachodnioeuropejskich.
Artykuł pierwotnie opublikowano na łamach portalu historycznego Histmag.org, pod adresem: http://histmag.org/10-najpiekniejszych-katedr-Europy-10863;1
Tomasz Leszkowicz - redaktor naczelny Histmag.org, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Wolna licencja - ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Skomentuj artykuł