Nie pomyl tego węża ze żmiją. Nie jest jadowity

Nie pomyl tego węża ze żmiją. Nie jest jadowity
facebook.com/LasyPanstwowe / jb

"Jest bardzo rzadko zauważany i podlega ochronie ścisłej" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Ten wąż na pierwszy rzut oka może być pomylony z zupełnie innym gatunkiem! To jednak gniewosz plamisty, a nie żmija zygzakowata!

DEON.PL POLECAMa nieco inny rysunek na plecach - zamiast zygazaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała.

Gniewosz jest zupełnie niejadowity. Swoje ofiary (najczęściej ptaki, gryzonie) dusi, po czym połyka, trochę jak pyton, tylko w mikroskali.

Jest bardzo rzadko zauważany i podlega ochronie ścisłej!

Apelujemy! Jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, zostawmy go w spokoju, nie próbujmy chwytać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać!!

Jeśli jednak - w sposób bezpieczny i niegroźny dla zwierzęcia i dla nas - jest możliwość wykonania zdjęcia - warto je przesłać do Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które specjalizuje się w gadach i od wielu lat monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce.

 

Wpis ukazał się pierwotnie na Facebooku:

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zdrowie zakręcone w słoikach

Kiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską to kolejna książka pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Kiszonki wspomagają układ odpornościowy i pokarmowy, ponieważ naturalny proces konserwowania nie pozbawia produktów ich składników odżywczych. Dlatego...

Skomentuj artykuł

Nie pomyl tego węża ze żmiją. Nie jest jadowity
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.