Wystarczy niewiele, by oderwała się od skały i znikła. To jedyna taka chmura na świecie

Wystarczy niewiele, by oderwała się od skały i znikła. To jedyna taka chmura na świecie
fot. Met Office Gibraltar / Twitter
Met Office Gibraltar / Jolly Parrot Sailing / Twitter / pk

Pojawia się w tylko w szczególnych okolicznościach i zachwyca turystów z całego świata. Oto chmura Laventer, która występuje tylko w jednym miejscu na Ziemi.

Port Lotniczy Gibraltar to jedno z najciekawszych lotnisk w Europie. Nad jego płytą wznosi się charakterystyczna skała, której towarzyszy bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne - chmura w kształcie welonu, nazywana chmurą Levanter.

DEON.PL POLECA
Jak powstaje chmura Levanter?

Laventer to wschodni wiatr wiejący nad Cieśniną Gibraltarską. Ponieważ jest to wiatr, który niesie z sobą masy wilgotnego powietrza, zawarta w nim woda kondensuje się nad skałą, tworząc długą, białą chmurę (chmury tego rodzaju nazywane są przez naukowców chmurami orograficznymi). Jak informuje portal Jolly Parrot Sailing, chmura Levanter tworzy się jednak tylko wtedy, gdy wiatr wieje z prędkością około dwudziestu węzłów. W takich warunkach kształt skały wymusza powstawanie wirów i turbulencji powietrznych, odpowiedzialnych za tworzenie się białego "welonu". Jeśli prędkość wiatru wzrasta do dwudziestu pięciu węzłów, chmura "odrywa się" od skały i znika.

Niedawno w sieci pojawił się ciekawy film poklatkowy, ukazujący zjawisko. Oprócz charakterystycznej chmury widzimy na nim również kołujący samolot linii easyJet, który właśnie przyleciał z lotniska Londyn Gatwick.

Chmura Laventer jest zjawiskiem tak charakterystycznym, że internauci tworzą z nim memy. Niedawno konto MeteoGib opublikowało na Twitterze kilka "przeróbek" chmury. Oto one:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Wystarczy niewiele, by oderwała się od skały i znikła. To jedyna taka chmura na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.