Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły. Będzie dostępna bezpłatnie

Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły. Będzie dostępna bezpłatnie
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Piotr Dąbrowski, muzyk i artysta dźwiękowy oraz prezes Fundacji Nobiscum stworzył pierwszą mapę dźwiękową Wisły na Mazowszu. To niemal 160 minut nagrań, wykonanych w 40 lokalizacjach. Dwupłytowe CD z nagraniami ukaże się w grudniu i będzie dostępne nieodpłatnie.

Piotr Dąbrowski jest autorem pierwszej mapy dźwiękowej Płocka, która powstała w 2020 r. przy wsparciu finansowym tamtejszego Urzędu Miasta – na dwupłytowym albumie utrwalono m.in. dźwięki ulic i parków. Projekt „Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu” został z kolei zrealizowany dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.

- Mapa dźwiękowa Wisły to podobnie jak w przypadku dźwiękowego pejzażu Płocka blisko 160 minut nagrań, które powstały w 40 różnych miejscach w czasie kolejnych wypraw wraz z nurtem rzeki biegnącej przez Mazowsze” – powiedział o projekcie Dąbrowski. Jak dodał, nagrania powstawały podczas kolejnych wypraw prowadzących szlakiem wzdłuż Wisły, które trwały z przerwami trzy miesiące – w trakcie podróży autorowi nagrań towarzyszyła jego żona Gabriela Nowak-Dąbrowska, która odwiedzane miejsca dokumentowała fotograficznie i video.

DEON.PL POLECA

Nad Wisłą nie ma ciszy

- Jedna z moich obserwacji jest taka, że nie ma już prawie miejsc nad Wisłą, gdzie do sfery dźwiękowej, pejzażu dźwięków, w jakimś stopniu nie przenikałaby obecność człowieka. Niemal zawsze, podczas tych podróży wzdłuż rzeki, słychać było, choćby z odległej drogi czy mostu, ruch samochodowy, a bywało dosyć często, że z powietrza docierały także odgłosy samolotów. Na jednym z nagrań pojawiają się więc na przykład dźwięki przelatujących akurat sześciu myśliwców – podkreślił Dąbrowski.

Jak zapowiedział, premiera dwupłytowego albumu CD „Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu” planowana jest na grudzień. - Album ukaże się nakładzie 700 sztuk i będzie dostępny nieodpłatnie, dzięki dofinansowaniu mazowieckiego samorządu – zaznaczył Dąbrowski.

Informując o planowanej publikacji mapy dźwiękowej Wisły na Mazowszu, Fundacja Nobiscum wspomniała, że niegdyś rzeka ta żyła, pełniąc funkcję komunikacyjną i handlową, jednak właśnie od strony dźwiękowej nie zachował się niestety żaden znaczący zapis.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstała pierwsza mapa dźwiękowa Wisły. Będzie dostępna bezpłatnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.