Słynny piłkarz będzie sędzią niezwykłego meczu. Drużynę wybrał papież Franciszek

Słynny piłkarz będzie sędzią niezwykłego meczu. Drużynę wybrał papież Franciszek
Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
KAI / tk

Ciro Immobile, gwiazda włoskiego futbolu będzie sędzią charytatywnego meczu drużyny piłkarskiej, którą wybrał sam papież. - Chciałbym podziękować Franciszkowi za tę szansę - powiedział Immobile, kapitan klubu Lazio Rzym.

Piłkarz Podkreślił, że cieszy się, że może być częścią tej "wspaniałej inicjatywy" przeciwko dyskryminacji. Złoty medalista Mistrzostw Europy 2020 ogłosił, że wybierze dwóch swoich kolegów z drużyny jako sędziów liniowych. Nazwiska kandydatów pozostają otwarte. - To zależy od tego, komu ufam - zażartował 31-latek.

Nazwa papieskiej drużyny "Fratelli tutti" pochodzi od encykliki w której zwierzchnik Kościoła katolickiego promuje "braterstwo i przyjaźń społeczną". W skład zespołu wchodzą między innymi członkowie Gwardii Szwajcarskiej, pracownicy Watykanu, w tym księża. Ponadto w drużynie Franciszka ma zagrać trzech migrantów i mężczyzna z zespołem Downa. Wystąpią przeciwko zawodnikom wybranym przez Światową Organizację Romów, co ma być wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji.

DEON.PL POLECA

Mecz zostanie rozegrany 21 listopada, w niedzielne popołudnie o godzinie 14:30 na boisku treningowym S.S. Lazio w Formello. Pomysłodawcą meczu charytatywnego jest Światowa Organizacja Romów z siedzibą w Zagrzebiu. Po wizycie papieża w romskiej dzielnicy w Koszycach na Słowacji, zwróciła się ona do Franciszka z propozycją rozegrania meczu.

Papież o meczu piłkarskim

Tam papież powiedział, że nie można sprowadzać rzeczywistości innych do naszych własnych, stereotypowych wzorców, osób nie można zamykać w schematy, a zmykanie osób w gettach niczego nie rozwiązuje. Franciszek podkreślił, że "drogą do pokojowego współistnienia jest integracja, organiczny, powolny i żywotny proces, który rozpoczyna się zawsze od poznania siebie nawzajem”.

Jak poinformował Watykan, przy tej okazji zbierane będą datki na projekt integracyjny dla Romów w diecezji rzymskiej. Środki te posłużą integracji społecznej mniejszości romskiej i innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi, powiedział na konferencji prasowej, że piłka nożna, jako "potężne zjawisko o szerokim zasięgu oddziaływania, ma również aspekt etyczny". Papież Franciszek powierzył Radzie opiekę nad meczem charytatywnym, a także klubowi lekkoatletycznemu Athletica Vaticana, "ponieważ sport od samego początku ma w sobie coś antropologicznie fundamentalnego".

- Zabawa z natury nie ma charakteru użytkowego i jest twórcza oraz wolna, a zatem zasadniczo spleciona z kulturą - powiedział kard. Ravasi, nawiązując do greckiej kultury klasycznej, w której sport był związany z literaturą, poezją, teatrem i mitem.

Franciszek przyjmie obie ekipy na audiencji w sobotę rano, 20 listopada. - Otrzyma on koszulkę Fratelli Tutti z numerem 1 - powiedział kardynał.

Prezes klubu S.S. Lazio Claudio Lotito zaznaczył, że widzi w tym projekcie szansę na pokonanie "barier społecznych, ekonomicznych, kulturowych i etnicznych" i dlatego natychmiast się zgodził, gdy Watykan poprosił o wsparcie. - Formello, nasz dom, będzie otwarty dla wszystkich - powiedział Lotito i dodał: "Zwłaszcza tych, którzy mają mniej szczęścia w życiu".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słynny piłkarz będzie sędzią niezwykłego meczu. Drużynę wybrał papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.