Stopniał wierzchołek najwyższego szczytu Szwecji. Jeszcze nigdy nie był tak niski

Stopniał wierzchołek najwyższego szczytu Szwecji. Jeszcze nigdy nie był tak niski
Fot. Jerry Zhang / unsplash.com
KAI / tk

Najwyższy szczyt Szwecji Kebnekaise przez rok stopniał o dwa metry - poinformowali badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego. Szczyt ma obecnie 2094,6 m n.p.m. i jest to jego najniższa wysokość w historii.

"Od 2000 roku wysokość najwyższego szczytu drastycznie się zmniejszyła, podczas gdy zaspa śnieżna w niektórych miejscach stała się grubsza. Zróżnicowanie wysokości jest więc dobrą ilustracją reakcji lodowców na ocieplający się klimat w Szwecji" - stwierdził w komunikacie prof. glacjologii Per Holmlund.

Jak wyliczyli naukowcy, grubość całej pokrywy śnieżnej Kebnekaise zmniejszyła się od ubiegłego roku średnio o 0,5 metra, co odpowiada 26 tys. ton wody. Według badaczy topnienie wierzchołka oraz zmianę wyglądu pokrywy śnieżnej należy przede wszystkim tłumaczyć wzrostem temperatury powietrza, ale także zmieniającymi się warunkami wietrznymi w okresie zimy, które wpływają na gromadzenie się śniegu.

Naukowcy badają szczyty Kebnekaise

W sierpniu 2018 r. naukowcy ze stacji badawczej Tarfala Uniwersytetu Sztokholmskiego ustalili, że południowy wierzchołek Kebnekaise jest po raz pierwszy niższy niż znajdujący się na tej samej górze wierzchołek północny, który nie jest pokryty śniegiem. Najwyższy szczyt Szwecji otrzymał wówczas nową oficjalną wysokość wynoszącą 2096,8 m n.p.m., czyli wierzchołka północnego.

Eksperci wskazują, że dalsze topnienie wierzchołka południowego będzie oznaczać, że wysokość najwyższego szczytu Szwecji nie zmieni się przez cały rok i będzie wynosić tyle, ile skalisty wierzchołek północny.

Położony w Górach Skandynawskich w kręgu polarnym Kebnekaise jest największym dwuwierzchołkowym szczytem Szwecji oraz Laponii. Znajduje się około 90 km na zachód od Kiruny.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
W czasach wąskiej specjalizacji niewielu uczonych potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy oraz ludzi między sobą, do tej nielicznej grupy należy Ksiądz Profesor Michał Heller, który od wielu lat z powodzeniem rozwija tak odmienne dziedziny jak...

Skomentuj artykuł

Stopniał wierzchołek najwyższego szczytu Szwecji. Jeszcze nigdy nie był tak niski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.