Tajemniczy list chłopca znaleziony w kościelnej ławce. Zapisał w nim swoje niespokojne myśli

Tajemniczy list chłopca znaleziony w kościelnej ławce. Zapisał w nim swoje niespokojne myśli
Fot. Anne Nygård / unsplash.com
gosc.pl / tk

W marcu 2022 roku Steve Hardy podczas remontu kościoła w Sunderland odnalazł w jednej z ławek 125-letni list napisany przez 13-letniego Williama Elliotta. Co napisał autor znaleziska?

William Elliott, autor odnalezionego po wielu latach listu miał 13 lat kiedy go napisał. Był wychowankiem pobliskiego sierocińca i prowadził parafialny chór. Kartkę papieru z zapisanymi ołówkiem myślami schował za metalową płytką w stallach chóru.

Treść listu

William, mając świadomość, że wkrótce opuści sierociniec z powodu zbliżających się czternastych urodzin, zapisał w liście swoje niespokojne myśli: „Drogi przyjacielu, ktokolwiek znajdzie tę kartkę, pomyśl o Williamie Elliotcie, który 11 sierpnia 1897 miał dwa miesiące, dwa tygodnie i cztery dni. Kimkolwiek jesteś, komu udało się znaleźć tę kartkę nie drzyj jej ani nie wyrzucaj… Pamiętaj o mnie, W. Elliotcie… Byłem głównym chłopcem tego chóru… Kocham cię, jeśli ty mnie kochasz”.

List został oprawiony w ramkę i umieszczony obok ławki, w której go znaleziono.

DEON.PL POLECA

- Jego list poruszył nas wszystkich. Wyraźnie chłopiec zdawał sobie sprawę, że jego czas w sierocińcu i w chórze dobiega końca i myślę, że w jego słowach pojawia się obawa przed tym, co przyniesie jego przyszłość – powiedziała Tracey Mienie, kierownik organizacji charytatywnej zajmującej się konserwacją kościoła w Sunderland.

Dalsze losy autora listu

Jak się okazało znane są dalsze losy autora listu. W dokumentach z 1903 roku widnieje zapis, że William Elliott w wieku 19 lat wyjechał z Glasgow do Nowego Jorku mając 25 dolarów w gotówce. Tam wstąpił do amerykańskiej marynarki i w 1916 roku został obywatelem USA.

Z dokumentów wynika, że autor listu poślubił Dorę, z którą miał córkę Edith. W sierpniu 1945 roku William dostał awans w marynarce, po ponad 40 latach służby. Zmarł 27 kwietnia 1968 roku. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington w Wirginii wraz ze swoją żoną Dorą.

Źródło: gosc.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tajemniczy list chłopca znaleziony w kościelnej ławce. Zapisał w nim swoje niespokojne myśli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.