To jedna z największych uroczystości religijnych na świecie

To jedna z największych uroczystości religijnych na świecie
Wierni wierzą, że jeśli uda im się dotknąć figury "Czarnego Chrystusa", zostaną cudownie uleczeni i oczyszczeni. (fot. Tony Magdaraog / Shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / youtube.com / pk

Filipiny to wyjątkowe państwo. Jego mieszkańcy słyną z ekspresyjnego i "masowego" wyrażania swojej religijności. W Manili trwają właśnie uroczystości, w których może wziąć udział nawet 18 mln chrześcijan.

Procesja "Czarnego Chrystusa"

Niesiona w czasie procesji naturalnej wielkości, drewniana postać Czarnego Chrystusa została wyrzeźbiona w Meksyku i przywieziona na Filipiny na początku XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy. Podczas podróży, na pokładzie statku wybuchł pożar, który doprowadził do osmolenia figury i od tego momentu przedstawiona w drewnie postać zyskała nazwę Czarnego Chrystusa. Wierni wierzą, że jeśli uda im się dotknąć figury, zostaną cudownie uleczeni i oczyszczeni.

Cudowna moc figury

Wielu wiernych wierzy, że o wyjątkowych właściwościach rzeźby świadczy fakt, że przetrwała nie tylko pożar, ale także liczne trzęsienia ziemi i intensywne bombardowanie w czasie II wojny światowej.

Służby w stanie gotowości

W kulminacyjnym dniu obchodów, w czasie jednej procesji może jednocześnie wziąć udział nawet 1,5 mln wiernych.

Na czas uroczystości w całej stolicy mają zostać postawione w stan gotowości policja i służby medyczne. Dla ochrony wiernych oddelegowanych zostanie kilka tysięcy funkcjonariuszy policji.

Rzeźba Czarnego Chrystusa uczestniczy też corocznie w procesji w Wielki Piątek przed Świętami Wielkanocnymi.

To jedna z największych uroczystości religijnych na świecie - zdjęcie w treści artykułu

(fot. shadow216 / Shutterstock.com)

To nie jedyne takie wydarzenie na Filipinach

Na początku 2016 roku, w czasie trwającego na Filipinach 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (IEC), w mieście Cebu odbyła się procesja w której udział wzięły ponad 2 miliony wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

To jedna z największych uroczystości religijnych na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.