„Zawsze byłam ciekawa świata”. 104-latka spełnia swoje marzenie i uczy się czytać

„Zawsze byłam ciekawa świata”. 104-latka spełnia swoje marzenie i uczy się czytać
Kuttiyamma (Fot. Youtube/India Today)
theguardian.com/dm

Czytanie codziennej gazety to prawdziwa radość dla 104-letniej mieszkanki Indii, Kuttiyammy. Dzięki uprzejmości swojej sąsiadki, kobieta rok temu zaczęła uczyć się pisać, czytać i liczyć. Na ten moment musiała jednak czekać aż 103 lata. Dziś każdego ranka z niecierpliwością oczekuje, aż w porannej gazecie przeczyta najświeższe informacje z kraju i ze świata.

Kobieta urodziła się w Indiach, w wiejskiej rodzinie, w Ezhava w Kerali. Pochodzi z jednej z najniższych kast, co stało się główną przyczyną braku wykształcenia. Od małego ciężko pracowała, a edukacja była wówczas nieosiągalnym luksusem.

- Moi rodzice pracowali na roli, a moim obowiązkiem było gotowanie, pranie i prowadzenie domu dla mojej 11-osobowej rodziny - mówi w wywiadzie dla „The Guardian”.

W wieku 16 lat Kuttiyamma wyszła za mąż za TK Konthi, który sprzedawał leki ziołowe w małym sklepie. Para miała pięcioro dzieci. Kolejne dziesięciolecia wypełniła jej codzienna rutyna. Kobieta zajmowała się głównie domem. Choć przyznaje, że była zadowolona ze swojego życia, zawsze jednak czuła, że ​​czegoś jej brakuje.

- Zawsze byłam ciekawa tego, co dzieje się na całym świecie - mówi Kuttiyamma i dodaje, że wielokrotnie żałowała, że długo nie potrafiła czytać i prosiła, żeby inni robili to dla niej. - Zawsze chciałam napisać swoje nazwisko i adres - dodaje.

Stało się to dopiero możliwe, kiedy miała już 103-lata. Za namową swojej sąsiadki Rehany John, która jest nauczycielką, Kuttiyamma zaczęła uczyć się pisać i czytać. Nie mogła lepiej trafić, ponieważ Rehana miała już doświadczenie nauki osób starszych i dobrze rozumiała ich potrzeby z tym związane. Do tej pory jej najstarszy uczeń miał 85 lat.

Poza niewielkimi problemami ze wzrokiem i słuchem 104-latka była idealną kandydatką na uczennicę. Prosiła o lekcje każdego dnia bez przerwy.

Spotkanie kobiet sprawiło, że każda z nich coś zyskała. John, która uczyła Kuttiyammę zyskała matkę, a 104-latka znalazła nauczyciela i koleżankę.

Kuttiyamma i jej znajoma zaczęły spotykać się każdego wieczoru, wspólnie ślęcząc nad książkami i nauką pisania. Po miesiącach wieczornych zajęć zdecydowała się w zeszłym miesiącu przystąpić do egzaminu z czytania i pisania.  Uzyskała 89 proc. z egzaminu, który sprawdzał jej umiejętności czytania i pisania oraz 100 proc. matematyki. 

Za to osiągnięcie zostało docenione przez indyjskiego ministra edukacji, który pogratulował kobiecie na Twitterze.  

Hinduska chce teraz zdać egzamin, który uczniowie zwykle zdają w wieku dziewięciu lat.

Materiał za theguardian.com.

theguardian.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Zawsze byłam ciekawa świata”. 104-latka spełnia swoje marzenie i uczy się czytać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.