Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio
(fot. Lino M / Flickr.com / CC BY-SA 2.0)
5 lat temu

Współczesny i wzbudzający zachwyt, a zarazem prosty i skromny - w duchu św. Franciszka. Poznaj jeden z najsłynniejszych obiektów współczesnej architektury: sanktuarium św. Ojca Pio.

Położone na zboczu wzgórza Castellano, nieduże włoskie miasto San Giovani Rotondo było miejscem zakonnego życia i śmierci jednego z najbardziej znanych świętych ostatniego stulecia, a nadto mistyka oraz stygmatyka - ojca Pio z Pietrelciny.

Po jego beatyfikacji, która miała miejsce w 1999 roku, sanktuarium stało się jednym z najliczniej odwiedzanych przez pielgrzymów katolickich. Jednakże już wcześniej, przeświadczeni o świętości swojego współbrata, kapucyni rozpoczęli przygotowania do budowy nowego kościoła.

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Vito Manzari / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Zlecając projekt jednemu z najbardziej cenionych oraz utytułowanych współczesnych architektów - Renzo Piano - zakonnicy wyrazili pragnienie, aby w projekcie przewidział przede wszystkim możliwość przyjęcia tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Chcieli również, aby architektura kościoła swoim wyrazem otwarcie zapraszała i ośmielała do przekroczenia progu świątyni. Jednocześnie nowe założenie miało pozostać bliskie franciszkańskiej regule, którą żyją kapucyni - być proste oraz skromne.

Zrealizowany projekt znajduje się w bliskim sąsiedztwie kapucyńskiego klasztoru oraz kościoła Santa Maria delle Grazie.

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Nicola / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Włoski projektant Renzo Piano przedstawił koncepcję rozległego, nachylonego w spadku placu na końcu którego stanął na wskroś współczesny kościół św. Ojca Pio.

Wspomniane przedpole wraz z symbolicznym ogrodem oliwnym oraz 40-metrowym kamiennym krzyżem, w dni powszednie przynależy do przestrzeni miejskiej, a w szczególne dni świąt oraz wspomnień zamienia się w przestrzeń przyjmującą tysiące pielgrzymów, a także zewnętrzne miejsce sprawowania eucharystii z ołtarzem przed kościołem.

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Baldeaglebluff / Flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Tymczasem nowe założenie objęło swoim programem nie tylko dom modlitwy, lecz także sale wielofunkcyjne, kryptę, kaplicę spowiedzi z 31 konfesjonałami, muzeum Świętego oraz strefę dla pielgrzymów. By architektura pomieszczeń uzupełniających nie konkurowała niepotrzebnie z najważniejszą bryłą - kościołem - to znalazły one swoje miejsce w części podziemnej: pod świątynią i placem.

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Pietro & Silvia / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Dodatkowym wyzwaniem dla architekta było rozwiązanie problemu często nawiedzających San Giovanni Rotondo trzęsień ziemi, które to w przeszłości wielokrotnie pozostawiały po sobie znaczne zniszczenia.

Z tej przyczyny układ oraz formę kościoła wyznaczyły promieniście rozchodzące się od ołtarza kamienne łuki podtrzymujące filigranową strukturę dachu. Łuki z bloków kamiennych o takiej rozpiętości (maksymalnie do 45m) nie były do tej pory spotykane w historii architektury. Co ważne, ich rola nie ogranicza się jedynie do estetyki.

Stanowią bowiem swoistą symbiozę architektury i konstrukcji, która koncentrycznie gromadzi wiernych wokół miejsca ofiary, a jednocześnie pozwala na zachowanie elastyczności i bezpieczeństwa świątyni podczas sejsmicznych wstrząsów. Materiałem, z którego wykonane zostały zarówno łuki, jak i krzyż wraz z posadzką placu, jest lokalny wapień z pobliskiego kamieniołomu w Apricena.

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Lino M / Flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Warto wspomnieć, że kryptę poświęconego w 2004 roku kościoła, zdobią mozaiki zaprojektowane oraz wykonane przez słoweńskiego artystę - o. Marko Ivana Rupnika SJ. Jego inne dzieło możemy od niedawna podziwiać w Krakowie - w sanktuarium świętego Jana Pawła II.

Kościół pod wezwaniem św. Ojca Pio, San Giovanni Rotondo, Włochy

projekt: Renzo Piano Building Workshop

*  *  *

Tekst pochodzi z miesięcznika "List" (nr specjalny 1/2015)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zobacz niezwykłe sanktuarium Ojca Pio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.