Dojrzali ludzie zazdroszczą | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/26 (44)

Dojrzali ludzie zazdroszczą | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/26 (44)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 44. Pierwsze z Grzywoczowych uczuć niekochanych to zazdrość. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ podejmują ten temat rozmawiając nie tyle o samej zazdrości, co o dojrzałym podejściu do tegoż – wspólnego nam wszystkim – uczucia. Autorzy podcastu mówią między innymi, że:

  • Jak każde inne uczucie, zazdrość sama w sobie jest neutralna, choć oczywiście „ma złą prasę”. Źle przeżyta, może mi i innym zaszkodzić, ale przeżyta dojrzale, nie tylko docenia, dowartościowuje człowieka, któremu zazdroszczę, ale też mnie samemu pokazuje, uświadamia, jak bardzo tęsknię za tą wartością, za tym dobrem, którego mi brakuje. A skoro tęsknię za dobrem, to znaczy, że jest ze mną dobrze.
  • Dlatego właśnie zazdrości nie można tłumić. Trzeba dojrzale ją wyrazić. W pierwszym momencie zazdrość zawstydza i odruchowo chcę się jej pozbyć, albo przynajmniej ją schować. Jeśli jednak tak zrobię, pozbawiam się szansy na przeprowadzenie spokojnej refleksji, ucieszenie się zazdrością i zobaczenia, że ona mówi mi wiele dobrego o innych, ale i o mnie, o moim dobrym nastawieniu do kogoś.
  • Nawet Pan Bóg zazdrości. Jest zazdrosny o mnie i o moja miłość, co oznacza, że i ja i moja miłość są dla Niego wartością. Zależy Mu na mnie i dlatego nie chce, abym zagubił się i błądził, służąc innym, fałszywym bogom. Zazdrość pojawia się zawsze tam, gdzie jest jakieś podobieństwo, gdzie jest bliskość. W naszej relacji z Panem Bogiem też się to sprawdza. I z naszej i z Jego strony.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Julia Zan, młoda dziennikarka, prowadzi w lokalnym radiu program o zabytkowych przedmiotach. Zainteresowana tajemniczymi losami cennego pucharu Messenhamera zgłębia historię wrocławskiego skarbu z Bremy. Trop wiedzie do ekscentrycznego jubilera, dzięki któremu dowiaduje się o istnieniu...

Skomentuj artykuł

Dojrzali ludzie zazdroszczą | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/26 (44)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.