Grzywoczowe uczynki miłosierne wobec uczuć

Grzywoczowe uczynki miłosierne wobec uczuć
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 42. U progu Wielkiego Postu Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ zapowiadają cykl rozmów o uczuciach, które trudno nam przyjąć, z istnieniem których nie chcemy się pogodzić i na które reagujemy odrzuceniem lub wyparciem. Ks. Krzysztof Grzywocz nazwał je uczuciami niekochanymi.

Autorzy podcastu mówią o tym, w jaki sposób zamierzają podjąć i przybliżyć zapoczątkowaną przez ks. Grzywocza tematykę. Mówią, że:  

  • Jak zawsze na początku Wielkiego Postu jest ogromny popyt na różne duchowe pomoce. Naprawdę wielu z nas rozpoczyna przygotowanie do Wielkanocy ze szczerym, gorącym pragnieniem pogłębienia swego duchowego doświadczenia. To dobry prognostyk i duży kapitał początkowy.
  • „Tam skarb twój, gdzie serce twoje”, a serce to przecież uczucia. Więc duchową wielkopostna drogę warto zacząć od spotkania z uczuciami. Szczególnie z uczuciami niekochanymi. Nie po to, by je „przezwyciężyć”, ale po to, by je oswoić i pokochać. Nie ma bowiem ludzkiej dojrzałości bez przyjęcia wszystkiego, co człowieka stanowi. Również tego, co ciemne, bolesne i trudne do zaakceptowania.
  • Na bazie sformułowanych przez mądrość, wrażliwość i delikatność ks. Grzywocza duchowych wskazówek („Kierownictwo duchowe a uczucia niekochane”), co tydzień będzie omawiane jedno z uczuć niekochanych (zazdrość, „niespełnione” zakochanie, agresja i lęk, wstyd, pustka i obcość) oraz to, w jaki sposób je przyjąć.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Grzywoczowe uczynki miłosierne wobec uczuć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.