Wiara i uczucia – nieufność czy tęsknota? | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/25 (43)

Wiara i uczucia – nieufność czy tęsknota? | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/25 (43)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 43. Wielkopostny cykl poświęcony uczuciom, które ks. Krzysztof Grzywocz nazwał uczuciami niekochanymi, autorzy podcastu rozpoczynają od rozmowy na temat roli uczuć w życiu duchowym i mówią między innymi, że: 

  • Uczucia w życiu duchowym są oczywistą oczywistością. Jeśli wiarę rozumiemy jako osobistą relację z Bogiem – a chrześcijaństwo jest relacją par excellence – to nie ma, bo nie może być relacji bez uczuć. Uczucia są bowiem miejscem spotkania. To tam dochodzi do największej bliskości, tak w relacjach międzyludzkich, jak i w relacji człowieka z Bogiem.
  • Poprzez emocje my nie tylko odczuwamy Boga, poprzez uczucia (wszystkie!) On również mówi do nas. Na tym opiera się dynamika i sens Ćwiczeń duchownych – patrzę w swoje wnętrze i odczytuję to, co Pan Bóg mówi do mnie przez moje wewnętrzne poruszenia. To, że reaguję tak, a nie inaczej na jakieś wydarzenie, rozmowę czy tekst biblijny pokazuje nie tylko to, kim jestem, ale również to, co we mnie samym potrzebuje uleczenia.
  • Nie tylko mamy uczucia, ale jesteśmy uczuciami. Dlatego tak ważne jest, żeby dostrzegać uczucia, zobaczyć ich znaczenie, oswoić je i nauczyć się je wyrażać, dobrze przeżywać. Dobrze, to znaczy odpowiednio do tego, ku czemu mnie one prowadzą. Same w sobie nie są bowiem ani dobre, ani złe i dlatego trzeba rozeznawać patrząc na cel, ku któremu mnie wiodą. Zadaniem rozumu nie jest niedopuszczanie uczuć do głosu, ale wyjaśnianie tego, co one mu podpowiadają.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Wiara i uczucia – nieufność czy tęsknota? | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/25 (43)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.