Ograniczenia i wolność – przeciwieństwa się dopełniają | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/23 (41)

Ograniczenia i wolność – przeciwieństwa się dopełniają | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/23 (41)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 41. Tym razem Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o życiowych (i nie tylko) wyborach, o podejmowanych przez nas decyzjach oraz o różnych konsekwencjach tychże działań. W sposób szczególny koncentrują się na ograniczeniach i na wolności dyskutując o tym, czy i na ile są one nierozerwalnie związane z naszymi wyborami.

Autorzy podcastu mówią między innymi, że:

  • Choćbyśmy nie wiem, jak temu zaprzeczali i próbowali ignorować, to ograniczenia wynikają z samej logiki i natury naszych wyborów. Każdy wybór – nawet ten najbardziej błahy – wiąże się z rezygnacją: coś wybieram, czyli z czegoś innego rezygnuję; z czegoś rezygnuję po to, żeby móc wybrać coś innego. Dotyczy to tak samo rzeczy, jak i osób czy życiowych dróg.
  • Można uwierzyć w to, że wybór ogranicza, że rezygnacja z czegokolwiek to odbieranie swobody i zamach na wolność osobistą, ale sfrustruje się ten, kto będzie starał się żyć nie rezygnując z niczego. Nie poczuje bowiem smaku tego, co wybrał, bo de facto nie wybrał nic. Aby w czymś zasmakować, musimy – tak, musimy! – zanurzyć się w to w pełni, biorąc na siebie wszystkie konsekwencje tego wyboru. Tylko takie podejście daje szansę na szczęście.
  • Nie ma szczęścia i spełnienia bez wolności. Szczęśliwym może być tylko wolny człowiek, bo tylko wolny człowiek może sam siebie ograniczyć. Jeśli nie ma w sobie wolności – albo jeśli mu ją siłą, podstępem lub manipulacją zabrano – to jakiekolwiek ograniczenie będzie odbierał jako atak. W pełni wolna decyzja, by ograniczyć swoją wolność dla jakiejś większej wartości – to szczyt dojrzałości.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wiktoria Gische

My, kobiety, chcemy realizować marzenia!

Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W roku 1921 tragiczna przeszłość powoli staje się nieprzyjemnym wspomnieniem. Jednak nie dla wszystkich.

Nieoczekiwana wiadomość burzy życie Stefanii. Wojna się...

Skomentuj artykuł

Ograniczenia i wolność – przeciwieństwa się dopełniają | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/23 (41)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.