Jest spotkanie – jest ryzyko | Podcast 'Dialogi w połowie drogi' - odc. II/13 (31)

Jest spotkanie – jest ryzyko | Podcast 'Dialogi w połowie drogi' - odc. II/13 (31)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 31. Tym razem autorzy podcastu zatrzymują się przy temacie trwającego wciąż synodu. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o spotkaniach, dyskusjach i rozmowach synodalnych, ale też o wynikającym stąd swoistym ryzyku słuchania i usłyszenia. Mówią, że:

  • Spotkanie jest tak samo ryzykowne, jak modlitwa. Modlitwa może zostać wysłuchana i wtedy całe życie może zostać wywrócone do góry nogami. Natomiast spotkanie z drugim może dogłębnie zmienić mnie samego.
  • Najbardziej lubimy te melodie, które znamy. Dobrze się rozmawia, gdy się zgadzamy. Ale gdy przychodzą rozbieżności, już nie jest tak słodko. Dlatego właśnie reagujemy lękiem na pomysł rozmów i spotkań, w czasie których naprawdę możemy powiedzieć to, co myślimy i czujemy.
  • To, że – dzięki synodowi – zaczynamy się słuchać i że chcemy się słuchać, nawet jeśli się boimy i nawet jeśli nam trudno, to duża wartość. Na tym polega mądrość propozycji Papieża.
  • Głos świeckich jest ważny, trzeba, by był słuchany. Trzeba jednak uważać na klerykalizm à rebours: Nie chodzi bowiem o to, by świeccy mówili duchowieństwu: „Teraz to my wam będziemy mówić, co jest ważne”. Nie chodzi o patologiczną w swej istocie mentalność TKM (tu w wersji TKŚ). Chodzi o to, byśmy wszyscy przypominali sobie nawzajem: „Słuchajmy się!”.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Jest spotkanie – jest ryzyko | Podcast 'Dialogi w połowie drogi' - odc. II/13 (31)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.