„Nieważne jak umrę…” | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/9 (27)

„Nieważne jak umrę…” | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/9 (27)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 27. W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego oraz związanej z tymi świętami listopadowej zadumy Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o śmierci.

Wychodząc od wzruszająco szczerych i wypowiedzianych na krótko przed śmiercią słów włoskiego jezuity kard. Carlo Marii Martiniego, autorzy podcastu dotykają w swej rozmowie różnych aspektów tajemnicy śmierci:

  • Zwracają uwagę na fakt, że lęk przed śmiercią nie tylko nie przekreśla zaufania do Pana Boga, ale jest wręcz konieczny do urzeczywistnienia się pełni tego zaufania.
  • Podkreślają, że przez swą nieuniknioność i brutalność śmierć podważa sens wszystkich naszych działań i dokonań – całego życia. Jednak właśnie to kwestionowanie sensu własnego istnienia zmusza nas niejako do szukania tego, czego sens oprze się próbie śmierci.
  • Przypominają, że chrześcijaństwo nie jest „opium dla ludu” i nie służy uśmierzaniu lęku istnienia i lęku przed śmiercią. Wręcz przeciwnie, chrześcijaństwo – jako bliska, czyli ufna relacja z Bogiem – wychowuje do odpowiedzialnego znoszenia trudów życia i podprowadza do stawienia czoła rzeczywistości śmierci.
  • Kończą równie wzruszającym cytatem z innego zmarłego jezuity, o. Stanisława Musiała…

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Nieważne jak umrę…” | Podcast Dialogi w połowie drogi - odc. II/9 (27)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.