Sprawa honoru i miłości | Dialogi w połowie drogi - odc. II/11 (29)

Sprawa honoru i miłości | Dialogi w połowie drogi - odc. II/11 (29)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 29. Święto odzyskania niepodległości przez Polskę już za nami, ale autorzy podcastu Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ – wciąż w nastrojach podniosłych i patriotycznych – rozmawiają o pięknie szczerej miłości do Ojczyzny.

Z gorącym uczuciem i ze wzruszeniem mówią, że:

  • Miłość do Ojczyzny nie jest passe – bo żadna miłość nie jest passe – pod warunkiem, że jest autentyczna, czyli nie przeciw komuś. Na przykład teksty powstańczych piosenek z 1944 r. nie są o nienawiści do Niemców, ale o miłości do Polski. Bo prawdziwa miłość – ta do Ojczyzny też – nie zamyka się na innych, ona otwiera serca.
  • Wspólne i indywidualne patriotyczne świętowanie uczy dumy i miłości do swojej Ojczyzny i szacunku do innych. To sprawa honoru i miłości.
  • Nad wejściem do maleńkiego muzeum zwycięskiej szarży polskich ułanów w wąwozie Somosierra widnieje prześlicznie inspirujący napis: „Ci, którzy umierają za Ojczyznę, mają prawo do pamięci, do modlitwy i do łzy”.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Sprawa honoru i miłości | Dialogi w połowie drogi - odc. II/11 (29)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.