„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 45. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają dziś o niespełnionym zakochaniu – to drugie z uczuć, które ks. Krzysztof Grzywocz nazwał uczuciami niekochanymi. Idąc za jego intuicją, autorzy podcastu rozmawiają o tym, że nieoczekiwane, niechciane i niemożliwe do spełnienia zakochanie to nie powód do paniki, tylko szansa na dokładne przyjrzenie się tęsknocie, o jakiej mówi nam to niespodziewane uczucie.
Oto tematy 128. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: rezygnacja z urzędu abp. Andrzeja Dzięgi i ważne słowa czterech polskich biskupów; spotkanie wysokich przedstawicieli Kościoła katolickiego z najważniejszymi włoskimi masonami; rozmowa z masonem dr. Witoldem Sokałą; rosyjska cerkiew prawosławna krytykuje dokument Dykasterii Nauki Wiary "Fiducia supplicans".
1 marca wspominamy świętego papieża, który był synem kapłana i pradziadkiem innego, świętego papieża. Chodzi o św. Feliksa III. Pochodził ze znamienitego rodu Anicjuszów. Jego ojcem był ksiądz katolicki, także Feliks. Wtedy jeszcze celibat nie był powszechną praktyką w Kościele. Aż do VII wieku kapłani, a nawet biskupi, miewali małżonki. Dopuszczano wtedy do kapłaństwa żonatych mężczyzn, ale gdy kandydat żenił się po przyjęciu sakramentu kapłaństwa, tracił stanowisko duchownego.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 44. Pierwsze z Grzywoczowych uczuć niekochanych to zazdrość. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ podejmują ten temat rozmawiając nie tyle o samej zazdrości, co o dojrzałym podejściu do tegoż – wspólnego nam wszystkim – uczucia.
Oto tematy 127. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: czy papież Franciszek zdecyduje się na święcenia diakonatu dla kobiet? Watykan zaniepokojony poczynaniami Kościoła w Niemczech; śmierć Aleksieja Nawalnego i rozmowa o nim ze Zbigniewem Parafianowiczem; kard. Matteo Zuppi potępia antysemityzm i jednocześnie odcina się od działań Izraela; apel przewodniczącego KEP o pojednanie i modlitwę w intencji jedności Polaków; rozmowa z dr. Łukaszem Jasiną na temat filmu "Bracia ze stali"; zachęta do lektury.
22 lutego wspominamy św. Piotra Apostoła, któremu Chrystus powierzył urząd najwyższego pasterza. Święto Katedry św. Piotra odsyła nas bowiem do postaci Apostoła, który na polecenie Chrystusa przejął władzę w Kościele po Jego wniebowstąpieniu.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 43. Wielkopostny cykl poświęcony uczuciom, które ks. Krzysztof Grzywocz nazwał uczuciami niekochanymi, autorzy podcastu rozpoczynają od rozmowy na temat roli uczuć w życiu duchowym.
Oto tematy 126. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Argentyny; odmowa wypłaty odszkodowań przez diecezję tarnowską dla osób wykorzystanych seksualnie przez księdza działającego na jej terenie; rozmowa z Szymonem Piegzą o tym, czy Kościół jest i potrafi być solidarny z osobami skrzywdzonymi w Kościele; zmiany w prawosławiu w krajach bałtyckich; rozmowa z Ewą Kiedio o nowej książce noblisty Jona Fossego "Białość"; ekumeniczne obchody rocznicy soboru nicejskiego.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 42. U progu Wielkiego Postu Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ zapowiadają cykl rozmów o uczuciach, które trudno nam przyjąć, z istnieniem których nie chcemy się pogodzić i na które reagujemy odrzuceniem lub wyparciem. Ks. Krzysztof Grzywocz nazwał je uczuciami niekochanymi.
Oto tematy 125. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: remont za publiczne pieniądze budynku kościelnego, w którym na emeryturze ma zamieszkać abp Gądecki pokazuje, że hierarcha nie rozumie ani emocji społecznych, ani emocji własnych duchownych; Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Ukrainie potrzebne są zmiany w strukturach władzy - rozmowa na ten temat z dr. Witoldem Sokałą; rola kobiet w Kościele była tematem spotkania papieża Franciszka z Radą Kardynałów; papież wzywa do wspólnej pracy na rzecz pokoju w Ziemi Świętej; rozmowa z Piotrem Kieżunem na temat nowej biografii Alberta Camus.
Hieronim Emiliani żył w jednym z trudniejszych okresów historii Kościoła. Papiestwo było w kryzysie. Wybuchła Reformacja. Odkryto Amerykę i ‘stary porządek świata’ odchodził w przeszłość. Z drugiej strony był to też czas odnowy, reformy Kościoła. Pojawiły się nowe prądy duchowe, nowi święci, którzy wytyczali nowe szlaki życia wspólnoty chrześcijańskiej. Takim był między innymi wspominany w liturgii 8 lutego św. Hieronim, który sam powiedział, że chciałby „przydać życiu tej świętości, która była charakterystyczna dla czasów apostolskich”.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 41. Tym razem Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o życiowych (i nie tylko) wyborach, o podejmowanych przez nas decyzjach oraz o różnych konsekwencjach tychże działań. W sposób szczególny koncentrują się na ograniczeniach i na wolności dyskutując o tym, czy i na ile są one nierozerwalnie związane z naszymi wyborami.
Deon.pl
Oto tematy 124. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: antykoncepcja awaryjna rodzi problemy etyczne; Donald Tusk chce zmienić prawo aborcyjne; abp Gądecki protestuje przeciw proponowanym zmianom prawa aborcyjnego - forma protestu jest dość mało skuteczna; rozmowa z dr. Dariuszem Brunczem na temat raportu Ewangelickiego Kościoła Niemiec dotyczącego przestępstw na tle seksualnym; papież wypowiedział się na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego; rozmowa z ks. prof. Przemysławem Artemiukiem o niebie, piekle i nadziei zbawienia dla wszystkich; zachęta lekturowa.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 40. Tym razem Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ podejmują temat chrześcijańskiego podejścia do zła. Odwołując się do duchowości ignacjańskiej, pokazują na czym polega dojrzała i skuteczna walka z zagrożeniami duchowymi i jakie błędy najczęściej w tej walce popełniamy.
Urodził się we wschodniej Polsce w połowie XIX wieku. Był księdzem diecezji przemyskiej, potem salezjaninem, aż w końcu założył nowe zgromadzenie zakonne michalitów. Był bez reszty oddany posłudze dzieciom i młodzieży, szczególnie tym zaniedbanym, osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin. Ta ‘opcja na rzecz ubogich’, jak byśmy ją dzisiaj nazwali, przenikała całą jego działalność. 30 stycznia Kościół wspomina błogosławionego Bronisława Markiewicza, michalitę.
Oto tematy 123. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: rozmowa z Leszkiem Osieczko z organizacji Open Doors na temat nowego raportu dotyczącego prześladowania chrześcijan; rozmowa z dr. Romanem Soleckim na temat dramatycznych wyników badań dotyczących poziomu depresji, skali zażywania różnego rodzaju środków psychoaktywnych i uzależnienia od telefonu wśród dzieci i młodzieży.
Wspominani 26 stycznia Tymoteusz i Tytus zostali pozyskani dla wiary w Chrystusa przez św. Pawła, Apostoła Narodów. Był on założycielem i pasterzem wielu ówczesnych wspólnot kościelnych. Miał też jednak wielu oddanych współpracowników.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 39. W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o ekumenizmie. Nie wchodząc w teoretyczne rozważania, dzielą się swoim doświadczeniem kontaktów z innymi chrześcijanami i – nie bez zdziwienia – konstatują, że spotkanie z inaczej wierzącymi współwyznawcami Chrystusa ubogaciło ich i przemieniło.
Oto tematy 122. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: czy papież Franciszek może zrezygnować z urzędu? Wypowiedź Ojca Świętego na temat pustego piekła; rozmowa z Michałem Kłosowskim o możliwości zniesienia celibatu; stosunek Watykanu do wojny w Strefie Gazy; Afryka jednomyślnie sprzeciwia się błogosławieniu par jednopłciowych; rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o sztucznej inteligencji i papieskich dokumentach; komentarz redaktora Terlikowskiego na temat istnienia piekła i nadziei na to, że jest ono puste.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 38. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ podejmują temat, który – jak co roku o tej porze – powraca w mediach. Autorzy podcastu dzielą się swoim doświadczeniem wizyt kolędowych – inaczej to wygląda ze strony osoby świeckiej, a inaczej ze strony księdza. Mówią też o tym, do czego obie strony są niejako zmuszone przez tradycję kolędowej wizyty duszpasterskiej i że to wcale nie musi być takie złe...
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}