Dominik Collins (irl. Doiminic Ó Coileáin) był wysokim, silnym i przystojnym młodzieńcem, choć nie miał wykształcenia. Chciał być żołnierzem. Zaciągnął się do wojska. Przez dziewięć lat walczył w katolickich oddziałach. Doszedł do stopnia kapitana kompanii kawalerii. Był gubernatorem wojskowym. Mimo tego czuł rozczarowanie swoim żołnierskim życiem i pragnął poświęcić się Bogu. Został jezuickim bratem. Jako jezuita wrócił do rodzinnej Irlandii, aby tam dać świadectwo wiary i przynależności do Chrystusa. Zawisł na szubienicy w swojej czarnej, jezuickiej sutannie. 30 października wspominamy bł. Dominika Collinsa, jezuickiego brata zakonnego i męczennika za wiarę.
Gorliwy i Odważny to przydomki dwóch z dwunastu wybranych… świętych Apostołów. I wydawałoby się, że o nich właśnie powinniśmy wiedzieć dużo. Dużo, albo przynajmniej tyle, by nie musieć używać, jak to się ma często w przypadku opowiadania o początkach Kościoła, słowa prawdopodobnie. Niestety, Szymon i Juda Tadeusz, których wspominamy 28 października, mimo przywileju bycia przy Jezusie są osobami, o których niestety nie wiemy prawie nic.
Oto tematy 110. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: rezygnacja biskupa Grzegorza Kaszaka; wynik wyborów w Polsce jako szansa dla polskiego Kościoła; adhortacja papieża Franciszka o Małej Teresce; rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką na temat Synodu o synodalności; zaangażowanie polityczne patriarchy Cyryla; opuszczenie Rosji przez diakona Andrieja Kurajewa; rozmowa z dr. Piotrem Łukasiewiczem na temat wojny i ochrony cywilów oraz kilka słów o prozie norweskiego noblisty Jona Fossego. Zapraszamy do posłuchania podcastu.
Frumencjusz był poganinem, uczniem greckiego filozofa, kiedy dostał się do niewoli w Etiopii, w Afryce. Przez mądrość, wierną służbę, potrafił zdobyć zaufanie władcy, a w konsekwencji wolność i pozycję w rodzinie królewskiej. Chrześcijaństwo poznał przez kontakty z kupcami. Został biskupem stołecznego miasta Aksum. To on zorganizował struktury kościelne w tym kraju. Przez Etiopczyków był nazywany ‘Abba Selama’ – Ojcem Pokoju. On ochrzcił władcę i wprowadził chrześcijaństwo do Etiopii. Przypisuje mu się także dokonanie pierwszego przekładu Pisma św. na język etiopski. 27 października Kościół wspomina świętego Frumencjusza, apostoła Etiopii.
Bóg prowadzi ludzi do świętości na wiele sposobów. Celina Borzęcka była żoną, matką, wdową i zakonnicą. Przez heroiczne świadectwo życia Ewangelią, przez wypełnianie swoich codziennych obowiązków i hojną służbę ubogim zasłużyła na miano ‘bezkrwawej męczennicy’, która ponosiła ofiarę życia każdego dnia. 26 października Kościół wskazuje na postać błogosławionej Celiny Chludzińskiej-Borzęckiej, założycielce sióstr zmartwychwstanek.
Kilka lat temu pojawiła się sensacyjna wiadomość, że w krypcie katedry we włoskim mieście Reggio Emilia odkryto i przebadano szczątki – relikwie męczenników sprzed 1700 lat. W osobnym, srebrno-złotym relikwiarzu, w formie popiersia, przechowywane zaś były czaszki męczenników, które trzymano w skarbcu. Archeologowie w krypcie odnaleźli około 300 dobrze zachowanych kości, które po ułożeniu dały dwa, prawie kompletne szkielety kobiety i mężczyzny. Relikwie przechowywane były tam od X wieku. Znalezisko zostało poddane badaniom naukowym i daje podstawę do przypuszczenia, że są to autentyczne szczątki męczenników z III wieku, świętych Darii i Chryzanta, patronów miasta. Wspominamy ich 25 października.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 26. Zatwierdzony przez ministerstwo i obowiązujący obecnie w całej Rosji podręcznik do historii dla klasy siódmej informuje, że „gdy ktoś z możnych tego świata nie chciał się podporządkować jezuitom, to mieli oni jeszcze w zanadrzu truciznę i sztylet. Ten, kto dopuszczał się takiego postępku, nie był uważany za grzesznika, gdyż moralną odpowiedzialność za zabójstwo dla wyższych celów brał na siebie przełożony albo jezuita starszy powołaniem.”
Próba zawarcia dokonań życiowych św. Jana Pawła II nawet w kilkuset słowach zdaje się być zadaniem karkołomnym. Tym bardziej, że wielu ma go jeszcze żywo w pamięci. W przestrzeni medialnej i w naszych osobistych zbiorach jest często wiele zdjęć, filmów, obrazów i innych pamiątek, które zwracają uwagę na tę postać tak bliską sercom Polaków na całym świecie. Chodzi o Karola Wojtyłę, św. Jana Pawła II, papieża ‘z dalekiego kraju’, jak sam o sobie powiedział. Kościół wspomina go w liturgii 22 października.
W dzisiejszym odcinku podcastu "Tak myślę" Tomasz Terlikowski rozmawia z ojcem osoby transpłciowej. Po niedawnym felietonie redaktora Terlikowskiego na temat zjawiska transpłciowości wśród dzieci, zaczęły napływać do niego listy i świadectwa rodziców takich osób. Zapraszamy do wysłuchania ważnej rozmowy dotyczącej tego tematu.
Jan z Kęt był człowiekiem prawym, wrażliwym na biedę i potrzeby innych. Chętnie dzielił się tym, co posiadał. Rezygnował z przywilejów kościelnych, pracując jednocześnie na swoje utrzymanie. Był człowiekiem Kościoła, kilkakrotnie pielgrzymującym do Rzymu, choć w jego czasach podróż taka była długa i niebezpieczna. Sam zdobywszy wykształcenie, przez ponad pół wieku był profesorem, wykładowcą, powiernikiem i duszpasterzem środowiska uniwersyteckiego w królewskim grodzie nad Wisłą. 20 października Kościół wspomina św. Jana Kantego, który obok św. Jana Pawła II i Mikołaja Kopernika należy do najznamienitszych przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jerzy Popiełuszko był słabego zdrowia, ale to go uczyniło bardziej wrażliwym na potrzeby innych. Został kapelanem środowisk medycznych. Przez "opatrznościowy przypadek" stał się kapelanem ludzi pracy i rodzących się wolnych związków zawodowych "Solidarność". Doświadczał szykanowania i prześladowań ze strony komunistycznych władz Polski. Zginął jako męczennik zamordowany rękami funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 19 października Kościół wspomina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. Wielu z nas ma jeszcze w pamięci te ponure czasy najnowszej historii Polski, ale nasz patron jest znakiem, że "nic nas nie może odłączyć od Boga".
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 25. Skoro staram się być dobrym człowiekiem, to po co mi jeszcze wiara? Wychodząc od tego – coraz częściej słyszanego pytania – autorzy podcastu dyskutują nie tylko o tym, jakiej udzielić odpowiedzi, ale też o tym, jak w ogóle rozmawiać z ludźmi, którzy tak twierdzą.
Oto temat 108. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: wypowiedź papieża Franciszka na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego; przewodniczący Światowej Rady Kościołów apeluje o deeskalację konfliktu; do apelu o pokój w Izraelu i Palestynie dołącza także Światowa Federacja Luterańska oraz Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych; kard. Pietro Parolin nazwał ataki Hamasu strasznymi i haniebnymi; rozmowa z dr. Jackiem Raubo nt. wojny izraelsko-palestyńskiej; negatywna odpowiedź Izraela na oświadczenia liderów religijnych; komentarz redaktora Terlikowskiego odnoszący się do oświadczeń przywódców religijnych; rozmowa z Marcinem Krzyżanowskim o tym, czym jest Hamas i dlaczego zdecydował się uderzyć na Izrael; nowa adhortacja papieża; odpowiedź Franciszka na dubia pięciu kardynałów - rozmowa z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 24. Autorzy podcastu zatrzymują się przy temacie bliskich już wyborów parlamentarnych. Rzecz jasna nie po to, by poprzeć któreś z politycznych ugrupowań. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ niemal jak Hamlet pytają: „Mieszać się w politykę czy się nie mieszać?”; „Iść na wybory czy nie iść?”.
Deon.pl
Oto tematy 107. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: papież Franciszek odpowiedział na dubia pięciu kardynałów; mamy nowego polskiego kardynała - czy zmieni to coś w polskim episkopacie? Rozmowa ze współscenarzystką "Zielonej granicy" Gabrielą Łazarkiewicz-Sieczko; ks. Tomasz Z. wydał oświadczenie ws. afery w Dąbrowie Górniczej; odpowiedź kurii sosnowieckiej na list ks. Tomasza Z.; rozmowa z mecenas Marią Ejchart ze Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy; komentarz redaktora Terlikowskiego o tym, czy rosyjska cerkiew prawosławna może "stracić" Mołdawię.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 23. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, a właściwie o tym, jak wygląda dyskusja wokół tego obrazu. Podejmują refleksję nad tym, jak – mając odmienną ocenę filmu – do siebie mówimy, jak o sobie myślimy.
Deon.pl
Oto tematy 106. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego: skandal w Dąbrowie Górniczej; podpalenie drzwi kościoła w tym mieście; komentarz na temat tego, dlaczego bp Kaszak powinien odejść z diecezji sosnowieckiej; rozmowa z prof. Krzysztofem Krajewskim-Siudą na temat wydarzeń z Dąbrowy Górniczej; nieprzychylne spojrzenie polskich władz na film "Zielona granica"; papież Franciszek przypomniał katolikom, że uchodźcy nie są najeźdźcami; rozmowa z watykanistą Michałem Kłosowskim o papieskiej pielgrzymce do Marsylii; vademecum wyborcze katolika.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 22. Autorzy podcastu wracają do tematu wykorzystania seksualnego w Kościele. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o sprawie bardzo ciężkich zarzutów wieloletniego wykorzystywania seksualnego dorosłych kobiet przez usuniętego niedawno z Towarzystwa Jezusowego ks. Marco Rupnika. Temat ten wrócił do mediów za sprawą komunikatu Wikariatu Diecezji Rzymskiej, wydanego po wizytacji kanonicznej, przeprowadzonej przez tenże Wikariat w Centrum Aletti – instytucji, którą przez wiele lat kierował właśnie ks. Rupnik. Niestety, powrót tego tematu okazał się tak samo bolesny, jak jego pierwsze pojawienie się w przestrzeni medialnej.
Zachęcamy do wysłuchania 105. odcinka podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego. Polski episkopat skierował ważny apel do dziennikarzy; 30 września w Watykanie odbędzie się konsystorz kardynałów; rozmowa na temat filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland; Sąd Apelacyjny w Gdańsku podniósł kwotę odszkodowania dla ministranta molestowanego przez księdza; Kościół wciąż niewiele uczy się w kwestii ochrony praw małoletnich i bezbronnych dorosłych; papież Franciszek przyjął nowego ambasadora Rosji przy Watykanie; rozmowa na temat sprawiedliwości, kary dożywocia i możliwości zmiany; refleksja nad książką o chrześcijanach LGBT - to tematy dzisiejszego odcinka.
„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 21. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o burzy, jaka przetoczyła się przez media (nie tylko sportowe!) na całym świecie po finale mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, a konkretnie po tym jak prezes hiszpańskiej federacji piłkarskiej – mistrzyniami świata zostały właśnie Hiszpanki – gratulując zwycięstwa zawodniczkom, pocałował jedną z nich w usta.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}