Czekam, czekania mi trzeba… | Dialogi w połowie drogi - odc. II/14 (32)

Czekam, czekania mi trzeba… | Dialogi w połowie drogi - odc. II/14 (32)
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o czekaniu. Słowo, nierozłącznie związane z adwentem, które daje okazje do rozmowy o trudnej sztuce czekania, o tym na co czekamy, jak czekamy i czego się – ciągle na coś czekając – obawiamy.

Autorzy podcastu mówią, że:

  • Czekanie wcale nie jest statycznym i pełnym rezygnacji nic-nie-robieniem. Ono może czasem statycznie wyglądać, ale de facto jest pełną nadziei tęsknotą za tym, co najważniejsze. A kiedy to, co najważniejsze przerasta nas i nasze emocje nie są jeszcze gotowe, to pasywność czekania staje się swoistą „kryjówką nadziei”.
  • Często nie lubimy czekać i nawet zabraniamy sobie oczekiwania na coś lub na kogoś, bo boimy się niespełnienia. A tymczasem niespełnienie czyni nas bardzo ludzkimi. Niespełnienie to część życia i to część niezwykle istotna.
  • W naszym niespełnieniu, w tym czego nam brakuje i za czym – świadomie lub nieświadomie – tęsknimy, odciśnięty jest ślad Boga, ślad pełni. Dlatego właśnie zauważanie własnych braków, niedostatków i głodów jest bardzo dobre, jest życiodajne. Idąc za tęsknotą, jaką one wzbudzają, możemy dojść do pełni życia.
  • Kiedy piękna niespełnienia nie dostrzegamy i kiedy zaczyna nam ono dokuczać i boleśnie doskwierać, warto porozmawiać z kimś bliskim. Gorzki monolog, jaki wygłaszamy wewnątrz siebie ucichnie wobec dialogu z kimś, kto nie formułuje tanich pocieszeń, tylko z życzliwością zachęca: „nie bój się czekania na nikogo…”.

 

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Wacław Hryniewicz OMI

Życie człowieka wierzącego to ciągły dialog z Bogiemi z innymi ludźmi. Bóg wybrał dialog z człowiekiem jako zbawczą drogę docierania do ludzkiej wolności. Dla chrześcijanina sam Chrystus jest największą inspiracją do kształtowania w sobie postawy...

Skomentuj artykuł

Czekam, czekania mi trzeba… | Dialogi w połowie drogi - odc. II/14 (32)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.