Afganistan. Talibowie ogłosili zajęcie całego kraju

Afganistan. Talibowie ogłosili zajęcie całego kraju
Talibowie opanowali cały Afganistan (fot. Stringer/EPA/PAP)
PAP/mk

Według agencji Reutera talibowie opanowali Dolinę Pandższeru na północnym wschodzie kraju Afganistanu i tym samym zajęli ostatni niepodlegający ich kontroli skrawek kraju.

Siły talibskie przejęły pełną kontrolę nad Afganistanem po tym, jak opanowały Dolinę Pandższeru na północnym wschodzie kraju - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy talibskie źródła.

"Dzięki łasce Allaha wszechmogącego kontrolujemy cały Afganistan. Wichrzyciele zostali pokonani i Pandższer jest teraz pod naszą kontrolą" - powiedział jeden z cytowanych przez Reutersa talibskich przywódców.

Od czasu przejęcia władzy przez talibów w niemal całym Afganistanie, Dolina Pandższeru była ostatnim niezdobytym przez nich regionem w kraju. Od połowy sierpnia w trudno dostępnej dolinie zebrało się kilka tysięcy żołnierzy upadłego prozachodniego rządu, a także bojownicy Narodowego Frontu Oporu (NRF), dowodzeni przez Ahmada Masuda.

Masud jest synem zabitego w 2001 roku przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda, który walczył z sowiecką inwazją i postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a później z talibami.

Dolina Pandższeru to tradycyjny bastion mudżahedinów. Przebywa tam również dotychczasowy wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh, który ogłosił się prezydentem po ucieczce z kraju sprawującego tę funkcję Aszrafa Ghaniego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Hen

Doskonałe pisarstwo nigdy nie traci swej mocy

W czasach gdy do literackiego obiegu wróciła tematyka obozowa i wojenna, opowiadania mistrza krótkiej formy zaskakują świeżością. Józef Hen pokazuje, jak ekstremalne sytuacje ujawniają prawdę o człowieku. Sprawdzają...

Skomentuj artykuł

Afganistan. Talibowie ogłosili zajęcie całego kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.