Uratował prezydenta Bidena. Teraz prosi go o pomoc w opuszczeniu Afganistanu

Uratował prezydenta Bidena. Teraz prosi go o pomoc w opuszczeniu Afganistanu
Fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds / POOL
PAP / tk

Afgańczyk Mohammed, były tłumacz amerykańskich sił, pomagał w 2008 roku w akcji ratunkowej, w czasie której ówczesny senator Joe Biden utknął w Afganistanie w śnieżycy. "Panie prezydencie, uratuj mnie i moją rodzinę, bardzo się boję" – Afgańczyk apeluje o pomoc do prezydenta Joe Bidena na łamach "Wall Street Journal".

Mohammed - mężczyzna poprosił "Wall Street Journal" o niepodawanie pełnej tożsamości - wraz z żoną i czwórką dzieci ukrywa się w Afganistanie przed talibami. "Nie mogę opuszczać mojego domu, bardzo się boję (...) nie zapominajcie o mnie tutaj" - przekazał dziennikowi.

Afgańczyk pracował jako tłumacz dla sił amerykańskich. Jak wspominają żołnierze USA, Mohammed brał udział w ponad 100 potyczkach, a Amerykanie ufali mu tak bardzo, że czasem powierzali mu broń. Tłumacz od lat ubiegał się o amerykańską wizę, ale nie dostał jej, ponieważ firma wojskowa, która była jego bezpośrednim pracodawcą, zgubiła niezbędną dokumentację.

Po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów w połowie sierpnia Mohammed, podobnie jak tysiące innych współpracowników Amerykanów, usiłował wydostać się z kraju. Udało mu się dotrzeć przed lotnisko w Kabulu, ale żołnierze USA chcieli przepuścić tylko jego, bez żony i dzieci.

W lutym 2008 r., z powodu burzy śnieżnej, dwa śmigłowce z trzema senatorami USA na pokładzie, Joe Bidenem, Johnem Kerrym i Chuckiem Hagelem, musiały awaryjnie lądować w położonej kilkadziesiąt kilometrów od Kabulu dolinie. Mohammed towarzyszył amerykańskim żołnierzom, którzy ruszyli z misją ratunkową. Senatorowie ostatecznie dotarli do bazy w Bagram w konwoju samochodowym. Mohammed był natomiast w grupie, która pozostała na miejscu i przez 30 godzin w mrozie pilnowała helikopterów, zanim mogły ponownie wystartować.

Stany Zjednoczone zapewniają, że uratują Afgańczyka

- Wyciągniemy cię, uszanujemy twoją służbę - zwróciła się we wtorek rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki do Mohammeda, gdy reporter "WSJ" odczytał jego apel do prezydenta. Psaki podziękowała tłumaczowi za jego pracę i zaangażowanie w akcję ratunkową podczas śnieżycy, i zapewniła, że władze amerykańskie nadal pracują nad wydostaniem z Afganistanu swoich współpracowników.

Dolina, w której musiał awaryjnie lądować Biden, nie była kontrolowana przez talibów, ale nie była również całkowicie bezpieczna. Dzień wcześniej kilkanaście kilometrów od tego miejsca doszło do poważnych walk, w których zginęło kilkudziesięciu talibów - pisze "WSJ".

Podczas kampanii prezydenckiej w 2008 roku, gdy Biden był kandydatem na wiceprezydenta USA, polityk często przywoływał swoją podróż do Afganistanu i incydent ze śmigłowcem, jako dowód na swoje doświadczenie w dziedzinie spraw zagranicznych - przypomina dziennik.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Maloney SJ
23,03 zł
32,90 zł

Pozostaje nam mistyka 

Chrześcijanin przyszłości będzie musiał być mistykiem – stwierdził kiedyś słynny teolog katolicki Karl Rahner. Nam jednak rzadko udaje się „widzieć” Boga w sobie i wokół siebie.

Autor zaprasza do podjęcia modlitwy...

Skomentuj artykuł

Uratował prezydenta Bidena. Teraz prosi go o pomoc w opuszczeniu Afganistanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.