Andrzej Duda: Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Andrzej Duda: Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / pk

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w czwartek o wszczęciu - na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - postępowania ułaskawieniowego wobec obu polityków PiS. To będzie postępowanie w trybie prezydenckim - podkreślił Duda.

W czwartek prezydent Duda spotkał się z Barbarą Kamińską i Romualdą Wąsik - żonami polityków PiS, skazanych 20 grudnia ub. roku w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 r. Po spotkaniu prezydent wygłosił oświadczenie dla mediów.

DEON.PL POLECA
- Panie zwróciły się do mnie z prośbą o uwolnienie. Ja wczoraj na konferencji prasowej (...) mówiłem, że podejmę wszelkie starania, żeby zwrócić wolność tym panom jak najszybciej, żeby byli wolnymi ludźmi, a nie więźniami politycznymi w wolnej Rzeczypospolitej, bo to urąga jej godności i urąga także naszej międzynarodowej pozycji - podkreślił Duda.

- W związku z powyższym zdecydowałem się na prośbę pań, że wszczynam postepowanie ułaskawieniowe. Chcę, żeby to postępowanie zostało przeprowadzone według wszystkich standardów konstytucyjnych - powiedział prezydent.

Dodał, że postępowanie będzie przeprowadzone "w trybie prezydenckim".

Prezydent apeluje o spokój

Andrzej Duda podkreślił również, że przez ostatnie dni dostał wiele zapytań od obywateli zaniepokojonych - jak mówił - rozwojem sytuacji w kraju. Według prezydenta "trzeba tę sytuację uspokoić".

- Apeluję do wszystkich o spokój, także do tych, którzy będą uczestniczyli w manifestacjach, domagając się uwolnienia więźniów politycznych, prawdziwej demokracji w Polsce, przestrzegania Konstytucji i ustaw - powiedział Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że musi czynić wszystko, by zapobiec eskalacji sytuacji. Dlatego - jak uzasadnił - podjął decyzję o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego i skierował wniosek do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonywania kary i zwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na czas postępowania ułaskawieniowego.

- Mam nadzieję, że Prokurator Generalny Adam Bodnar, do niedawna Rzecznik Praw Obywatelskich, pochyli się nad tym wnioskiem szybko i podejmie decyzje zgodnie z interesem RP, najlepiej pojętym - powiedział prezydent.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda: Wszczynam postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.