Białoruska lekkoatletka chce biegać dla Polski

PAP / tk

Kryscina Cimanouska, pochodząca z Białorusi sportsmenka specjalizująca się w biegach sprinterskich przyznała, że planuje reprezentować polskie barwy. Swoją decyzję podjęła po tym jak dostała wizę humanitarną od Polski po krytyce władz sportowych swojego kraju.

"Spróbujemy zmienić moje sportowe obywatelstwo. Zdecydowałam się zostać w Polsce" – powiedziała Cimanouska. Dodała, że ma nadzieję na przyspieszenie procedury, która normalnie może trwać trzy lata.

Wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło biegaczce możliwości kontynuowania kariery sportowej w Polsce. Następnie dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio.

Szybka interwencja polskiej ambasady

1 sierpnia Cimanouska, w związku z krytyką władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w Tokio uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

Cimanouska zajęła szóste miejsce w 2015 roku w biegu na 100 metrów w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie (Szwecja). Dwa lata później zdobyła na tym dystansie srebrny medal młodzieżowych ME w Bydgoszczy. W 2019 roku wygrała bieg na 200 metrów podczas Uniwersjady rozgrywanej w Neapolu. To także uczestniczka seniorskich ME i MŚ.

Źródło: PAP / tk