Białystok. W obronie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Białystok. W obronie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są więzieni przez reżim białoruski (fot.facebook.com/znadniemna)
1 miesiąc temu
PAP/mk

Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.

Głównym celem akcji jest przypominanie o aresztowanych, o ich sytuacji, solidaryzowanie się ze wszystkimi prześladowanymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Andżelika Borys i Andrzej Poczobut siedzą w białoruskim więzieniu od ponad sześciu miesięcy.

Akcje solidarności z nimi odbywają się w Białymstoku co miesiąc. Biorą w nich m.in. udział Białorusini przebywający w Polsce, ale też mniejszość białoruska w Polsce, Polacy z Białorusi, wspierające ich osoby. Przynoszą zdjęcia, biało-czerwono-białe flagi. Odśpiewano "Rotę", która - jak mówiła przebywająca w Białymstoku działaczka Związku Polaków na Białorusi Maria Ciszkowska, jest hymnem tego związku.

Maria Ciszkowska była aresztowana na Białorusi, została uwolniona ale musiała stamtąd wyjechać, jest w Polsce. Andżelika Borys i Andrzej Poczobut na taki wyjazd z kraju - w zamian za uwolnienie - się nie godzą.

Ciszkowska podkreślała, że o niesłusznie aresztowanych, którzy siedzą w więzieniu "po prostu za nic", nie można milczeć, nie wolno o nich zapominać. Formalnie Borys i Poczobutowi grozi 12 lat więzienia za postawione im przez reżim zarzuty "rehabilitacji nazizmu". Ciszkowska zaznaczyła, że liderzy związku są poddani represjom za "swoją wielką postawę obywatelską".

- Czy to jest normalne, XXI wiek, że setki ludzi - ponad 800 osób (więźniów politycznych na Białorusi - PAP) - marnuje swoje życie. Kochani, mówmy o tym. Piszemy, przekazujemy to, żeby każdy wiedział, co jest tam, na Białorusi. Zostały tam nasze rodziny, teraz nie możemy wrócić, nie wiadomo jak długo to będzie (...) ale po prostu bez nadziei nie ma życia - mówiła Ciszkowska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Białystok. W obronie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.