Birma: ograniczenia internetu, przestają działać ostatnie media

Birma: ograniczenia internetu, przestają działać ostatnie media
Fot. PAP/EPA/STRINGER
4 miesiące temu
PAP/kb

Wojskowa junta w Birmie coraz bardziej ogranicza mieszkańcom kraju dostęp do Internetu. Pod naciskiem armii działalność wstrzymała też ostatnia niezależna gazeta – informują w czwartek lokalne i zachodnie media.

17 marca przejdzie do historii jako dzień, w którym zakończyła się krótka epoka wolności prasy w Birmie – ocenia portal Myanmar Now. Tego dnia publikację zawiesił dziennik „Standard Time”, ostatnia prywatna gazeta w kraju

Siły bezpieczeństwa brutalnie tłumią trwające od ponad miesiąca masowe protesty przeciwko zamachowi stanu. Według Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) zabitych zostało co najmniej 217 osób, choć prawdziwa liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Działania przeciwko niezależnym mediom i ograniczanie dostępu do Internetu sprawiają, że doniesienia o sytuacji w Birmie są coraz trudniejsze do zweryfikowania.

W czasie protestów zatrzymano 37 dziennikarzy, a 19 z nich wciąż jest przetrzymywanych – ogłosiło we wtorek biuro ds. praw człowieka ONZ w Genewie.

Birmańskie media informowały w ubiegłym tygodniu m.in. o zatrzymaniu i pobiciu przez żołnierzy polskiego fotoreportera Roberta Bociagi.

Równolegle z działaniami przeciwko dziennikarzom junta coraz bardziej ogranicza mieszkańcom dostęp do Internetu, gdzie organizowali się przeciwnicy puczu – pisze agencja Reutera. Wielu niezależnym portalom informacyjnym, w tym Myanmar Now, odebrano licencje.

Powszechne strajki, organizowane w ramach kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego wobec junty, sparaliżowały dużą część gospodarki, dotkniętej już pandemią koronawirusa.

Po zamachu stanu plany zmienia też wielu zagranicznych inwestorów – informuje Reuters.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen
20,94 zł
29,90 zł

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Birma: ograniczenia internetu, przestają działać ostatnie media
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.