Budowa najdziwniejszego miasta na świecie postępuje. Zobacz, jak powstaje The Line

Budowa najdziwniejszego miasta na świecie postępuje. Zobacz, jak powstaje The Line
PAP / tk

Neom, miasto, które powstaje w północno-zachodniej części Arabii Suadyjskiej, opublikowało film z postępem prac nad swoim flagowym projektem – The Line.

Czym jest The Line?

Wizytówką Neomu ma być The Line - miasto składające się z dwóch budynków o długości 170 kilometrów i szerokości sięgającej zaledwie 200 metrów. Szybka kolej zapewni przejazd z jednego końca The Line na drugi w ciągu 20 minut, a szklane fasady budynków będą dochodzić do 500 metrów wysokości.

DEON.PL POLECA
W The Line ma zamieszkać 9 milionów ludzi, którzy będą obywać się bez dróg, którym niepotrzebne będą auta i którzy w zaledwie pięć minut będą mogli dostać się do szkoły, centrum handlowego czy rozrywkowego. Neom, ukochany projekt następcy tronu Arabii Saudyjskiej księcia Mohammeda bin Salmana, ma zostać zbudowane do 2040 roku. Eksperci twierdzą, że koszt będzie szedł w setki miliardów USD.

W internecie pojawił się film prezentujący postęp prac nad The Line. Pierwsza faza projektu ma być ukończona do 2030 roku.

DEON.PL POLECA

Krytycy ostrzegają, że ten zapierający dech w piersiach plan to tylko połowa obrazu. Ciemną stroną miasta ma być inwigilacja jego mieszkańców. "Obecnie tak zwane inteligentne miasta używają około 10 procent potencjalnych danych użytkownika. Neom ma ich wykorzystywać dziewięciokrotnie więcej" - zauważa portal, cytując Jamesa Shiresa, analityka think tanku Chatham House, który podkreśla, że dane z telefonów i elektronicznego nadzoru mają być wykorzystywanie do realizowania wszelkich usług od wywozu śmieci po rozkład jazdy.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sierżant Bagieta

Pasja, misja, obowiązek,
Korupcja, głupota, bałagan.
Dwie rzeczywistości – jeden świat. Policja

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Budowa najdziwniejszego miasta na świecie postępuje. Zobacz, jak powstaje The Line
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.