Dług Niemiec mniejszy o 55,5 mld euro

Dług Niemiec mniejszy o 55,5  mld euro
(fot. EPA/MARC TIRL)
PAP/ ad

Niemiecki deficyt nieoczekiwanie zmniejszył się o 55,5 mld euro dzięki wykryciu błędu księgowego w bilansie znacjonalizowanego banku Hypo Real Estate - potwierdziło w weekend niemieckie ministerstwo finansów.

Po skorygowaniu prognoz zadłużenie państwa wyniesie w 2011 roku 81,1 proc. PKB, czyli o 2,6 punktu procentowego mniej niż zakładano wcześniej. Przyczyny błędu księgowego wymagają jeszcze wyjaśnienia. Jak podał w niedzielę tygodnik "Der Spiegel", na przyszły tydzień minister finansów Wolfgang Schaeuble wezwał do siebie zarząd FSM Wertemanagement, czyli tzw. bad banku, związanego z Hypo Real Estate.

"55 mld to nie jest kwota, którą gospodyni domowa ze Szwabii może zamknąć w puszce po ciasteczkach i o niej zapomnieć" - powiedział socjaldemokrata Thomas Oppermann, nawiązując do wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel sprzed kilku lat, która słynące z oszczędności gospodynie ze Szwabii stawiała za wzór do naśladowania. "Przeoczenie takiej sumy było całkowitą nieodpowiedzialnością" - dodał polityk SPD.

Monachijski bank Hypo Real Estate uniknął w 2008 roku bankructwa dzięki poręczeniom i kredytom na sumę ponad 100 mld euro, w większości gwarantowanym przez rząd. W czerwcu 2009 roku niemieckie państwo przejęło kontrolę nad bankiem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dług Niemiec mniejszy o 55,5 mld euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.