Fałszywe SMSy za nieregulowane rachunki za energię. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Fałszywe SMSy za nieregulowane rachunki za energię. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o tzw. phishing. Oszuści podszywając się pod dostawcę energii wysyłali fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomo nieuregulowanym rachunku za energię i linkiem do płatności - poinformował PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Jak podaje policja, oszuści podszywając się pod dostawcę energii wysyłali fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomo nieuregulowanym rachunku za energię i linkiem do płatności.

Fałszywe SMSy. Miały informować o nieuregulowanym rachunku za energię

"W ten sposób wyłudzali poufne informacje, dane logowania, dane kart kredytowych, kont bankowych lub używanych haseł. Jak wynika z policyjnych ustaleń, w ciągu dwóch tygodni oszuści wysłali ponad milion takich wiadomości" - przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak poinformowała KGP, mężczyźni wpadli w ręce policji na gorącym uczynku, w jednym z hoteli w Opolu. Są podejrzewani o masową wysyłkę wiadomości z fałszywą informacją o niedopłacie do rachunku za energię wraz z linkiem, rzekomo umożliwiającym dokonanie płatności, w których podszywali się pod Polską Grupę Energetyczną S.A. W rzeczywistości załączony link prowadził do stron phishingowych wyłudzających dane dostępowe do rachunków bankowych.

DEON.PL POLECA

Jak ustalili policjanci, od 5 do 19 maja 2022 r. oszuści nadali łącznie ponad milion takich wiadomości tekstowych. Na chwilę obecną wartość strat poniesionych w wyniku działania sprawców wynosi ponad 52 tys. zł.

To już kolejne zatrzymania przeprowadzone przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Tylko w 2022 roku na terenie całego kraju zatrzymali oni 14 osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Wobec wszystkich zatrzymanych sąd, na wniosek prokuratury, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Kowalczyk SJ

Zbiór tekstów prowokujących głębszą refleksję nad obliczem Kościoła we współczesnym świecie. „Świecie, w którym Bóg daje się nam znaleźć i doświadczyć, ale także w świecie, w którym raz po raz pojawiają się fałszywi prorocy, a...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fałszywe SMSy za nieregulowane rachunki za energię. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.