Francja: senat odrzucił ustawę wydłużającą termin aborcji

Francja: senat odrzucił ustawę wydłużającą termin aborcji
Fot. Anthony Choren / unsplash.com
PAP / tk

Zdominowany przez republikańską prawicę senat odrzucił ustawę wydłużającą termin aborcji z 12 do 14 tygodni. Przeciwnych ustawie było 202 senatorów, za opowiedziało się 138.

- Nie kwestionujemy prawa do aborcji, ale po prostu nie zgadzamy się na przedłużenie terminów – zadeklarowała przewodnicząca senackiej komisji rozpatrującej ustawę Catherine Deroche.

Ustawa jednak będzie dalej procedowana na wspólnym posiedzeniu komisji deputowanych i senatorów 20 stycznia. Tekst znajdzie się również w porządku obrad Zgromadzenia Narodowego 9 lutego i ponownie Senatu 16 lutego.

- Rząd zaciekle broni prawa do aborcji – stwierdziła minister ds. autonomii Brigitte Bourguignon, podkreślając, że „prezydent Republiki potwierdził to zobowiązanie dziś rano z mocą”.

Prezydent Emmanuel Macron stwierdził w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że prawo do aborcji powinno zostać wpisane do Karty Praw Podstawowych UE.

Francuski Senat po raz pierwszy odrzucił ustawę rok temu, po jej przyjęciu w pierwszym czytaniu przez Zgromadzenie Narodowe w październiku 2020 r.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Weronika K., Piotr Litka
24,43 zł
34,90 zł

Dla jednej z nich był kochankiem, dla drugiej ojcem.

To była zbrodnia, która wstrząsnęła całą Polską. Przez wiele lat bogatego prawnika Andrzeja G. uznawano za zaginionego. Dopiero policjanci z krakowskiego Archiwum X doprowadzili do aresztowania...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja: senat odrzucił ustawę wydłużającą termin aborcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.