Francuska Polonia pielgrzymuje do Montmorency - nekropolii polskiej emigracji

Francuska Polonia pielgrzymuje do Montmorency - nekropolii polskiej emigracji
Fot. Knepelski / YouTube.com
1 tydzień temu
PAP / tk

W niedzielę odbyła się pielgrzymka Polonii mieszkającej we Francji do Montmorency. Znajduje się tam największa nekropolia przedstawicieli polskiej emigracji. Na tamtejszym cmentarzu pochowana jest m.in. rodzina Mickiewiczów, Cyprian Kamil Norwid czy Delfina Potocka.

Pielgrzymka została zorganizowana dla uczczenia pamięci Polaków zmarłych na emigracji.

Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Towarzystwa Historyczno-Literackiego, przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Kolegiaty św. Marcina w Montmorency, Ośrodka Dialogu Księży Pallotynów, Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji oraz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji.

Pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. w językach polskim i francuskim w XVI-wiecznej kolegiacie św. Marcina w Montmorency, gdzie wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron wygłosił również modlitwę do beatyfikowanego w niedzielę kard. Stefana Wyszyńskiego. Po eucharystii przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty na cmentarzu Les Champeaux przy tablicach pamiątkowych osób zasłużonych dla Polski, natomiast w domu Księży Pallotynów odbył się koncert polonijnego chóru Piast.

Przy nagrobkach Norwida oraz rodziny Mickiewiczów recytowano ich poezję.

Cmentarz w Montmorency nazywany jest panteonem polskiej emigracji. Współcześnie zachowało się w Montmorency 276 grobów Polaków.

Polska emigracja w Montmorency

Pierwszym, który odkrył dla Polaków znajdujące się około 20 km od Paryża Montmorency, był chory na gruźlicę Maurycy Mochnacki. Przyjeżdżali tu również weteran wojen napoleońskich generał Karol Otto Kniaziewicz i dramatopisarz Julian Ursyn Niemcewicz. Bywali tu na wakacjach Adam Mickiewicz, książę Adam Czartoryski, Delfina Potocka, Fryderyk Chopin i inni znani przedstawiciele polskiej emigracji.

Po II wojnie światowej cmentarz zapełnił się grobami uczestników polskiego i francuskiego ruchu oporu, wojskowych, więźniów obozów oraz więźniów politycznych.

Prochy Adama Mickiewicza sprowadzono tu ze Stambułu w 1856 roku, a w 1890 roku przeniesiono je na Wawel, gdzie ostatecznie spoczęły w Krypcie Wieszczów Narodowych. Inaczej toczyły się losy prochów Cypriana Kamila Norwida. Poeta zmarł w 1883 roku w kościelnym przytułku w Ivry pod Paryżem i tam został pochowany, a po pięciu latach jego szczątki przeniesiono do zbiorowej mogiły polskiej na cmentarzu Les Champeaux. W 2001 roku urnę z ziemią z tego grobu również przeniesiono do Krypty Wieszczów Narodowych na Wawelu.

Na cmentarzu w Montmorency spoczywają obecnie m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz jeden z dowódców Legionów Polskich we Włoszech - Karol Otto Kniaziewicz, działaczka społeczna, żona kompozytora i premiera Ignacego Paderewskiego - Helena Paderewska, malarze Józef Tadeusz Makowski, Bolesław Biegas czy Władysław Ciesielski oraz wielu innych Polaków.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Ignacy Loyola
14,01 zł
20,00 zł

Jednakże w tym [następstwie myśli] była taka różnica: kiedy myślał o rzeczach światowych, doznawał w tym wielkiej przyjemności, a kiedy znużony porzucał te myśli, czuł się oschły i niezadowolony. Kiedy znów myślał o odbyciu boso...

Skomentuj artykuł

Francuska Polonia pielgrzymuje do Montmorency - nekropolii polskiej emigracji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.