Gwiazdki Michelin dla kolejnych polskich restauracji. Krytycy dostrzegli w naszym kraju potencjał

Gwiazdki Michelin dla kolejnych polskich restauracji. Krytycy dostrzegli w naszym kraju potencjał
Fot. Jay Wennington / unsplash.com
rp.pl / tk

Dotychczas tylko trzy restauracje w Polsce były uhonorowane prestiżowymi gwiazdkami Michelin. W tym roku jednak się to zmieniło i do tego grona dołączyły trzy kolejne restauracje: z Gdańska, Warszawy i Kościeliska.

Jak dotąd w naszym kraju jedynie trzy restauracje mogły poszczycić się gwiazdkami zdobytymi w prestiżowym przewodniku Michelin. Była to krakowska Bottiglieria 1881 (dwie gwiazdki), warszawska Nuta oraz lokal Muga z Poznania (po jednej gwiazdce).

DEON.PL POLECA

Jak podaje portal "Rzeczpospolita", "Nowa edycja przewodnika Michelin Polska 2024 uwzględnia łącznie 77 restauracji z Polski, w tym trzy nowe lokale, które otrzymały gwiazdkę Michelin po raz pierwszy".

- Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości. Tegoroczny przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości Inspektorzy MICHELIN znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku po raz pierwszy dołączyły do Przewodnika – mówi Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników MICHELIN.

Pierwszą nagrodzoną gwiazdą Michelin restauracją jest gdańska Arco by Paco Perez. "Restauracja łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły. Oryginalność widać także w dokonaniach szefa kuchni Antonio Arcieri’ego, a sama restauracja to elegancka przestrzeń, z której roztaczają się spektakularne widoki na panoramę Gdańska" – piszą autorzy przewodnika.

Gwiazdkę otrzymał również lokal Rozbrat 20 z Warszawy. "Restauracja zrobiła ogromne wrażenie na inspektorach MICHELIN sposobem, w jaki ewoluowała i dojrzewała w ciągu ostatnich kilku lat. Każde połączenie smaków jest pięknie wyważone, a najwyższej jakości składniki stanowią podstawę naprawdę pysznych dań" – czytamy.

Giewont w Kościelisku to trzecia restauracja, która dołączyła do elitarnego grona odznaczonych gwiazdką Michelin. Jak czytamy w uzasadnieniu, "Przemek Sieradzki jako szef kuchni łączy polskie i francuskie produkty i techniki, uzyskując wyjątkowy efekt — zrównoważone dania, wyróżniające się odważnymi smakami i znakomitym wyczuciem".

Zieloną gwiazdkę otrzymał z kolei gdański Eliksir. Jest to pierwsze takie wyróżnienie w Polsce.

"Przewodnik Michelin Polska 2024 wygląda następująco w liczbach: 77 rekomendowanych restauracji, z czego 1 z dwiema gwiazdkami Michelin, 5 z jedną gwiazdką (3 nowe), 1 z zieloną gwiazdką Michelin (nowa) i 16 restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand (9 nowych)" – czytamy na rp.pl.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Dieta wspomagająca płodność kobiet i mężczyzn

Niepłodność – za tym jednym pojęciem kryje się wiele problemów i schorzeń, na które medycyna nie zawsze ma odpowiedź. Szczęśliwie z pomocą przychodzi nam sama Natura.

W swojej najnowszej...

Skomentuj artykuł

Gwiazdki Michelin dla kolejnych polskich restauracji. Krytycy dostrzegli w naszym kraju potencjał
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.