Hiszpania: uroczystości w Madrycie upamiętniające ofiary epidemii

Hiszpania: uroczystości w Madrycie upamiętniające ofiary epidemii
(fot. PAP/EPA/JUANJO MARTIN POOL)
PAP / kk

W Madrycie odbyły się w czwartek uroczystości upamiętniające ofiary śmiertelne epidemii koronawirusa. W wydarzeniu wzięły udział władze państwowe Hiszpanii, a także zaproszeni przez rząd premiera Pedra Sancheza zagraniczni politycy, w tym przedstawiciele UE.

W odbywającej się na dziedzińcu Pałacu Królewskiego uroczystości wzięli udział m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Obecni byli również dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W krótkim przemówieniu król Hiszpanii Filip VI podziękował krajowym służbom za zaangażowanie w walce z epidemią. Przyznał, że walczyły one ofiarnie z Covid-19, a społeczeństwo wykazało się “duchem obywatelskim” i “dojrzałością” przestrzegając restrykcji.

Szczególne podziękowania monarcha skierował do służby zdrowia. “Zawdzięczamy wam bardzo wiele” - dodał.

W czwartek rząd zapowiedział, że niebawem rozpisze konkurs na madrycki pomnik Hiszpanów zmarłych podczas epidemii. W centrum miasta wybudowano już wiosną monument upamiętniający ofiary Covid-19. Do końca roku ma powstać pomnik medyków zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem.

Od początku lipca w Hiszpanii systematycznie wzrasta liczba ognisk zakażenia wirusem, a także przypadków infekcji. Tylko od wtorku do środy służby medyczne potwierdziły 875 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Łączna liczba dotychczas potwierdzonych zakażeń koronawirusem w całej Hiszpanii wynosi już 257 494, liczba ofiar śmiertelnych szacowana jest na 28 413. Wśród zmarłych ponad 95 proc. stanowią podopieczni domów spokojnej starości.

W dalszym ciągu szacunki ofiar Covid-19 podawane przez rząd odbiegają od statystyk władz wspólnot autonomicznych kraju, które twierdzą, że w kraju mogło umrzeć nawet ponad 40 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: uroczystości w Madrycie upamiętniające ofiary epidemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.