Izrael: ofensywa w Strefie Gazy będzie trwać kolejnych 6-8 tygodni

Izrael: ofensywa w Strefie Gazy będzie trwać kolejnych 6-8 tygodni
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
PAP / tk

Izrael ma zamiar kontynuować działania wojskowe w Strefie Gazy przez kolejnych sześć do ośmiu tygodni; następnym etapem będą ataki o mniejszej intensywności: punktowe ostrzały lotnicze i operacje sił specjalnych - podała agencja Reutera.

Omawiając te plany, Reuters powołał się na cztery źródła, które opisał jako zaznajomione ze strategią Izraela: dwóch przedstawicieli władz tego państwa i dwóch oficjeli z regionu. Izraelscy dowódcy wojskowi uważają, że trwająca od sześciu do ośmiu tygodni operacja w Strefie Gazy pozwoli w dużym stopniu zniszczyć istniejący jeszcze potencjał militarny palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas - relacjonował Reuters.

DEON.PL POLECA
Niewielkie są szanse, że władze izraelskie uwzględnią krytykę międzynarodową i zrezygnują z ataku lądowego na Rafah, miasto położone na samym południu Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem. W mieście tym przebywa około miliona Palestyńczyków, którzy uciekli z innych rejonów Strefy Gazy przed nacierającą armią izraelską. Społeczność międzynarodowa apeluje do Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej w Rafah.

Źródło izraelskie powiedziało Reuterowi, że na północ od Rafah Izrael może zbudować pomost, umożliwiający przybycie drogą morską pomocy międzynarodowej i statków-szpitali.

DEON.PL POLECA

"W Rafah są bataliony Hamasu, które Izrael musi rozbroić, by osiągnąć swoje cele w obecnej wojnie" - oznajmił w rozmowie z Reutersem były negocjator i przedstawiciel wywiadu izraelskiego Awi Melamed. Jego zdaniem jedynym sposobem na odroczenie ofensywy na Rafah byłyby ustępstwa Hamasu podczas negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników i przekazanie przez tę organizację osób uprowadzonych podczas jej ataków na Izrael z 7 października 2023 roku.

Jedno ze źródeł Reutera, wysokiej rangi przedstawiciel sił bezpieczeństwa w regionie, powiedział, że Izrael jest przekonany, iż w Rafah przebywają niektórzy dowódcy Hamasu i zakładnicy uprowadzeni przez terrorystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: ofensywa w Strefie Gazy będzie trwać kolejnych 6-8 tygodni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.