Media: największy od kilku tygodni ostrzał Izraela ze Strefy Gazy

Media: największy od kilku tygodni ostrzał Izraela ze Strefy Gazy
(Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
PAP/dm

W kierunku miasta Netiwot, na południu Izraela, wystrzelono we wtorek rano ze Strefy Gazy ponad 50 pocisków rakietowych. To prawdopodobnie największe takie uderzenie od kilku tygodni; brak doniesień o ofiarach - poinformował portal Times of Israel.

Lokalne władze powiadomiły, że w Netiwot doszło do eksplozji, lecz nikt z mieszkańców nie ucierpiał. Inne doniesienia mówiły o zniszczonym obiekcie magazynowym w pobliskiej miejscowości Giwolim.

Na podstawie analizy nagrań publikowanych w mediach społecznościowych można ocenić, że izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła zniszczył w pobliżu Netiwot około 20 pocisków wroga - czytamy na łamach serwisu.

Jak podkreślono, wtorkowy atak jest szczególnie symptomatyczny w kontekście coraz mniejszej liczby takich prób podejmowanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas. Dowództwo izraelskiej armii, która prowadzi operację zbrojną w Strefie Gazy, deklaruje, że jednym z głównych celów wojny pozostaje pozbawienie Hamasu możliwości ostrzeliwania terytorium Izraela.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych izraelskich wojsk śmierć poniosło przeszło 24 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media: największy od kilku tygodni ostrzał Izraela ze Strefy Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.