Japonia: rekord zakażeń koronawirusem w Osace, w Tokio najwięcej od lutego

Japonia: rekord zakażeń koronawirusem w Osace, w Tokio najwięcej od lutego
(fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA)
PAP / jb

Władze prefektury Osaka w Japonii zgłosiły w czwartek rekordowe 1208 zakażeń koronawirusem, a w Tokio odnotowano ich 729 - najwięcej od lutego. Rosnące bilanse nasilają obawy o czwartą falę pandemii, a eksperci ostrzegają przed brytyjskim wariantem patogenu.

 

Liczba nowych infekcji wykrytych w ciągu doby w Osace po raz trzeci z rzędu przekroczyła 1000, a w stolicy kraju była wyższa od 700 po raz pierwszy od 4 lutego, gdy ze względu na trzecią falę pandemii obowiązywał tam stan wyjątkowy – podkreślają japońskie media.

Eksperci z japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych przestrzegają tymczasem, że w kraju coraz powszechniejszy jest wariant koronawirusa N501Y, wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i uznawany za bardziej zaraźliwy, który szerzy się w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach od połowy marca.

DEON.PL POLECA

Według szacunków na początku kwietnia wariant N501Y odpowiadał za około 10 proc. zakażeń na tych obszarach, a w pierwszych dniach maja będzie już powodował 80-90 proc. wszystkich infekcji – przekazała stacja NHK.

W Osace i dwóch okolicznych prefekturach odmiana N501Y szerzy się od lutego, a od końca marca jest wariantem dominującym. Instytut ocenia, że odpowiada tam już za 80 proc. infekcji, a do końca przyszłego miesiąca odsetek ten wzrośnie prawie do 100 proc.

W związku z obawami o zakażenia większość Japończyków wciąż opowiada się przeciwko organizacji tego lata przełożonych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Sekretarz generalny rządzącej krajem Partii Liberalno-Demokratycznej Tishihiro Nikai oświadczył w czwartek, że jeśli sytuacja pandemiczna się pogorszy, wciąż możliwe jest odwołanie Igrzysk.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Japonia: rekord zakażeń koronawirusem w Osace, w Tokio najwięcej od lutego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.