Joanna Napierała złożyła ślubowanie na członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Joanna Napierała złożyła ślubowanie na członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii
Joanna Napierała (fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / tk

W piątek w Sejmie odbyło się ślubowanie Joanny Napierały na członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Wakat na stanowisku siódmego członka komisji pozostawał nieobsadzony od sierpnia ubiegłego roku.

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił obrady, które rozpoczął od ślubowania Joanny Napierały na nowego członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Kim jest Joanna Napierała?

Napierała jest prawniczką specjalizującą się w prawie karnym i rodzinnym.

DEON.PL POLECA

W skład komisji ds. pedofilii powinno wchodzić siedmiu członków, w tym: trzech powoływanych przez Sejm większością 3/5 głosów; jeden powoływany przez Senat większością 3/5 głosów, jeden powoływany przez prezydenta, jeden powoływany przez premiera i jeden powoływany przez Rzecznika Praw Dziecka.

Zespół liczył sześć osób; gdyż w sierpniu 2023 r. z pracy w tym gremium zrezygnowała Elżbieta Malicka, którą do składu wyznaczył w maju 2020 r. premier Mateusz Morawiecki. Od tego czasu wakat pozostawał nieobsadzony.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

W końcu lutego br. weszła w życie nowelizacja przepisów o komisji, która m.in. wprowadziła zmiany w jej funkcjonowaniu i ułatwienia w dostępie do dokumentów. Ostatecznie jednak nie wprowadzono możliwości kar nakładanych przez sąd za nieuzasadnione nieprzekazanie komisji żądanych przez nią informacji i dokumentów. Jak informowano wówczas, podstawowym celem nowelizacji jest uzupełnienie obowiązujących regulacji, w szczególności w zakresie prowadzenia przez Państwową Komisję postępowań wyjaśniających.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

Joanna Napierała złożyła ślubowanie na członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.