KE wstrzymała płatności na 3,5 mld zł

KE wstrzymała płatności na 3,5 mld zł
(fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
PAP/ ad

Komisja Europejska wstrzymała do tej pory refundację dwóch transz płatności opiewających na kwotę 3,5 mld zł - potwierdza w czwartek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W środę wieczorem Rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler powiedziała PAP, że dopóki nie będą wyjaśnione ewentualne nieprawidłowości i wzmocniona kontrola, nie będą refundowane ew. dalsze wnioski o płatność. Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że chodzi o 11 mld euro dotacji.

"Kwota podawana przez urzędników europejskich to wartość pozostałych do rozliczenia projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA. Strona polska nie  przesyłała jeszcze do KE związanych z nimi faktur, więc żadne inne płatności nie zostały wstrzymane. Projekty drogowe są w dalszym ciągu realizowane, a GDDKiA na bieżąco rozlicza się z wykonawcami" - podało w czwartek MRR.

KE przerwała wypłaty funduszy UE na projekty drogowe zarządzane przez GDDKiA w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa, KE wstrzymała refundację dwóch transz płatności na 3,5 mld zł, tj. ok. 830 mln euro.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała w środę, że Polska jest w tej sprawie stroną pokrzywdzoną. Jak wyjaśniła, to polskie organy ścigania wykryły zmowę cenową. Jej zdaniem taka decyzja KE to błąd urzędniczy. W piątek z KE mają rozmawiać ministrowie rozwoju regionalnego i transportu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE wstrzymała płatności na 3,5 mld zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.