KGP: w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie więcej patroli na drogach

KGP: w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie więcej patroli na drogach
(Fot. PAP/Grzegorz Momot)
PAP/dm

Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia policjanci będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym - powiedział PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodał, że podczas świąt funkcjonariusze kontrolować będą m.in. prędkość, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci.

- Okres świąteczny charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też od piątku do poniedziałku policjanci będą bardzo widoczni na drogach, w szczególności na trasach wyjazdowych i wjazdowych z i do miast - zaznaczył w rozmowie z PAP kom. Robert Opas.

Wskazał, że na polskich drogach będzie więcej oznakowanych policyjnych patroli, ale nie zabraknie też policjantów w radiowozach nieoznakowanych, również tych z specjalnych grup SPEED.

- Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą sprawdzać prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci - podkreślił policjant.

- W trakcie świąt policjanci będą zwracać również uwagę na stan techniczny pojazdów oraz sprawdzać prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych - podał.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z PAP policjant z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał dane dotyczące wypadków podczas zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia.

- W ubiegłym roku w dniach 24-26 grudnia na polskich drogach doszło do 94 wypadków, w których 31 osób zginęło, a 96 zostało rannych - zaznaczył. Dodał, że 13 z tych wypadków drogowych oraz 114 kolizji spowodowanych było przez kierowców pod wpływem alkoholu.

Z kolei w 2019 roku w trakcie Bożego Narodzenia doszło do 178 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 224 zostało rannych.

Zaapelował również o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych - pieszych i rowerzystów.

- W święta najprawdopodobniej aura może być bardzo zmienna. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do swoich bliskich. Wyjedzmy w trasę na tyle wcześniej, aby nie trzeba było się spieszyć i stresować utrudnieniami w ruchu, które w tym okresie bywają niemożliwe do uniknięcia. Sprawdźmy także przed wyruszeniem w trasę czy samochód jest sprawny i odpowiednio wyposażony. Na długiej trasie warto też rozważyć postoje, tak, aby przez kilkanaście minut co jakiś czas odpocząć i ruszać dalej skoncentrowanym i możliwie wypoczętym - podkreślił.

Przypomniał też, że 25 i 26 grudnia w godz. 8-22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów.

- Wynika to z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach. Dotyczy to również dnia 1 stycznia - dodał.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

KGP: w okresie świąt Bożego Narodzenia będzie więcej patroli na drogach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.