Koniec prac domowych? "DGP" pyta, w jakich szkołach zakaz nie obowiązuje

Koniec prac domowych? "DGP" pyta, w jakich szkołach zakaz nie obowiązuje
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Uczniowie podstawówek nie muszą już ślęczeć w domu nad lekcjami. Są jednak wątpliwości, czy zakaz obejmuje wszystkie szkoły, czy też jedynie publiczne - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Czy zakaz prac domowych obowiązuje w szkołach prywatnych?

Zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji i nauki Barbary Nowackiej, uczniowie szkół podstawowych nie mogą mieć już zadawanych obowiązkowych prac domowych (wyjątkiem są ćwiczenia w rodzaju rysowania szlaczków w klasach I–III).

Jak informuje "DGP", analiza przepisów może prowadzić do wniosku, że zakaz, owszem, obowiązuje, ale tylko w szkołach publicznych. "Artykuł 14 ust. 3 pkt 3 prawa oświatowego odnosi się do niepublicznych szkół w zakresie klasyfikowania i promowania oraz zasad przeprowadzania egzaminów, które obowiązują w szkołach publicznych" – wyjaśnia Łukasz Łuczak, adwokat i ekspert ds. edukacji.

"Ustawodawca nie wskazuje, że w szkołach niepublicznych zastosowanie mają zasady oceniania uczniów w publicznych szkołach. Nie ma więc też do tych placówek zastosowania ograniczenie związane z zadawaniem prac domowych" – podkreśla mecenas. Jak dodaje, taka regulacja może pogłębić różnice w poziomie nauczania między placówkami publicznymi i niepublicznymi, na korzyść tych ostatnich.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec prac domowych? "DGP" pyta, w jakich szkołach zakaz nie obowiązuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.