Połowa Polaków chce, żeby zostały prace domowe. Pokazuje to najnowszy sondaż

Połowa Polaków chce, żeby zostały prace domowe. Pokazuje to najnowszy sondaż
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

50,9 proc. ankietowanych uważa, że likwidacja prac domowych nie jest dobrym pomysłem. Za zmianą opowiedziało się 43 proc. badanych - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzone na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Jak przypomniała wtorkowa "Rzeczpospolita", w piątek do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia regulujący kwestię prac domowych zadawanych w szkołach.

DEON.PL POLECA"Zgodnie z jego zapisami uczniowie klas I–III szkoły podstawowej nie będą mieć zadawanych +pisemnych i praktycznych prac domowych do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych+. Uczniowie starszych klas podstawówki mogą mieć je zadawane, ale są one nieobowiązkowe i nieoceniane" - pisze.

Czy likwidacja prac domowych to dobry pomysł?

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków, czy to dobry pomysł. 20,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, a 22,7 proc. określiło je jako raczej dobre. W sumie 43 proc. badanych pozytywnie wyraziło się o tych zmianach.

"Są to głównie osoby mające 18–29 lat, czyli częściowo ci, którzy chodzili już do zreformowanej szkoły. Zmianę popierają także mieszkańcy dużych i średnich miast oraz osoby mające dwoje dzieci. Rodzice wielodzietni do likwidacji prac domowych podchodzą już z mniejszym entuzjazmem. Nowe rozwiązania popiera 60 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 27 proc. wyborców Lewicy i 43 proc. wyborców Trzeciej Drogi" - pisze "Rzeczpospolita".

Największy sprzeciw wyraża pokolenie 50+

33,4 proc. Polaków na pytanie czy proponowane zmiany dotyczące prac domowych to dobry pomysł odpowiedziało "zdecydowanie nie". 17,5 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie". Łącznie 50,9 proc. ankietowanych negatywnie oceniła proponowane zmiany.

Jak zauważyła "Rz", liczba zwolenników nowych rozwiązań maleje wraz w wiekiem. "W grupie osób mających między 50 a 59 lat przeciwko zmianom jest 67 proc. ankietowanych, a powyżej 60 lat – 56 proc. badanych. Przeciwko likwidacji prac domowych jest też 79 proc. wyborców PiS i 78 proc. wyborców Konfederacji" - wskazała.

6,1 proc. badanych w sprawie likwidacji prac domowych nie miała zdania.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono metodą CATI w dniach 26-27 stycznia 2024 r. na 1067-osobowej grupie respondentów.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Nawet najwznioślejsze i najpiękniejsze rzeczy, które przeżywamy, składają się z drobiazgów. Są osadzone w ciągach prostych czynności oraz zwyczajnych zdarzeń.

Jak przeniknąć do głębi codzienności – rzeczywistości, w której żyjemy, pracujemy i kochamy?

W jaki...

Skomentuj artykuł

Połowa Polaków chce, żeby zostały prace domowe. Pokazuje to najnowszy sondaż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.