Który kraj przoduje w szczepieniach przeciw Covid-19?

Który kraj przoduje w szczepieniach przeciw Covid-19?
Fot. National Cancer Institute / unsplash.com
PAP / tk

Jak podaje francuski dziennik "Le Figaro", Francja przoduje pod względem ilości szczepień przeciw koronawirusowi. Przyczyniły się do tego wprowadzone obowiązkowe certyfikaty sanitarne, które należy pokazywać przed wejściem do kin, muzeów czy hal sportowych. Szacuje się, że do końca sierpnia w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 będzie 50 mln Francuzów.

Władze spodziewają się, że do końca sierpnia liczba chętnych powinna wzrosnąć jeszcze bardziej zarówno w centrach handlowych, jak i w zakładach pracy, a uczniowie gimnazjów i liceów będą poddawani szczepieniom również w szkołach – zauważa francuski dziennik.

Wskaźnik szczepień po raz pierwszy stawia Francję przed Izraelem, Włochami i Niemcami. Tylko Hiszpania, która osiągnęła pułap 75 proc. zaszczepionych, wydaje się radzić sobie lepiej od Francji. Sytuacja w Wielkiej Brytanii ze wskaźnikiem 70 proc. jest podobna jak we Francji – wylicza „Le Figaro”.

„Należy pamiętać, że do końca maja mieliśmy dość dobry wskaźnik szczepień, ale gdy tylko zaczęto znosić restrykcje sanitarne, zmniejszyło to motywację do szczepień. W lipcu ponownie nastąpiło gwałtowne przyspieszenie szczepień – stwierdził prof. Philippe Amouyel.

DEON.PL POLECA

Dziennik zauważa jednak, że drugi tydzień z rzędu liczba szczepień spada. W zeszłym tygodniu wstrzyknięto nieco ponad 3 mln dawek, w tym 1,5 mln pierwszych dawek. Na platformie Doctolib liczba zapisów spadła ze 150 tys. dziennie do 100 tys. w ostatnim czasie.

Eksperci ostrzegają, że nawet jeśli wskaźnik wyszczepień się poprawia, to wzrost hospitalizacji jest nadal prawdopodobny. „Wariant Delta zmienił zasady gry i pokazuje, że sama szczepionka nie może kontrolować epidemii” – ostrzega specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Montpellier Mircea Sofonea, która przypomina, że zbliża się początek roku szkolnego, a dzieci są najmniej zaszczepioną częścią populacji.

Badacz ubolewa, że do tej pory nie poczyniono inwestycji w poprawę wentylacji i filtracji powietrza w szkołach, mimo raportów na ten temat.

Nowa fala epidemii będzie inna od poprzednich

Badacz z Montpellier uważa, że rozpoczyna się nowa faza epidemii, nie mająca wiele wspólnego z poprzednimi falami. „Szczepienie zmniejsza liczbę hospitalizacji, ale testy będą mniej liczne, gdy staną się płatne, co ograniczy dostępne dane do monitorowania krążenia wirusa” – prognozuje Sofonea.

„Modelowanie będzie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebne jest wprowadzenie kampanii nadzoru epidemiologicznego. Konieczne jest śledzenie reprezentatywnych próbek z każdej grupy wiekowej. Umożliwiłoby to również lepszą ocenę średnioterminowych konsekwencji długich zachorować na Covid-10, aspektu epidemii, o którym wciąż nie mamy zbyt dużej wiedzy, ale którego nie należy pomijać" – podsumowuje naukowiec.

Od początku kampanii szczepień we Francji przynajmniej jedną dawkę otrzymało 46 928 614 osób (tj. 69,6 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 40 152 019 osób (tj. 59,6 proc. populacji). Dotychczas wykonano 82 601 983 szczepienia.

Co drugi nastolatek w wieku 12-17 lat otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki (53,8 proc.). W pełni zaszczepionych jest 29,3 proc. nastolatków.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Daria Urban i Wojciech Kostyk

A gdyby plecak nie był taki ciężki, droga nie była taka długa, odciski nie piekły tak mocno, a słońce nie prażyło z całej siły... Byłoby cudownie. Tylko czy wtedy miałoby to jakikolwiek sens? Autorzy

Do...

Skomentuj artykuł

Który kraj przoduje w szczepieniach przeciw Covid-19?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.